Vobegong s resicama, naučno poznat kao Eucrossorhinus dasypogon, je majstor kamuflaže u svijetu morskih pasa.
Njihova sposobnost da se stopi s okolinom čini ih izuzetno učinkovitim predatorima. Nalaze se duž obala Sjeverne Australije, Nove Gvineje i Indonezije u Zapadnom Tihi okeanu.
Ovi morski psi mogu narasti do 1.2 metra dužine i praktično nestaju na dnu okeana zahvaljujući svojim širokim tijelima i tamno mrljastoj boji. Njihova koža ima režnjeve mesa poput korala koji tvore resice oko glave i brade, što pomaže u njihovoj kamuflaži, piše "LiveScience".
Vobegongovi se najčešće odmaraju ispod grebena tokom dana, koristeći mrenu, organ nalik na brkove u nosnicama, kako bi otkrili plijen. Noću postaju aktivniji, sjedajući na grebene i napadajući prolazni plijen. Njihova taktika uključuje i mahanje repom kako bi imitirali pokrete ribe i mamili žrtve.
Kada uhvate plijen, vobegongovi ga usisavaju svojim velikim ustima i zatim ga stišću snažnim čeljustima, koristeći oštre, igličaste zube. Impresivno je da mogu dislocirati čeljust kako bi progutali veći plijen, uključujući druge morske pse.
Iako rijetko predstavljaju prijetnju ljudima, zabilježeni su napadi na ronioce koji su im se približili. Kamuflaža takođe pomaže u zaštiti od većih grabljivica u morskom okruženju, prenosi "Klik".
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.