Novi Zeland je prepolovio stopu pušenja u samo pet godina, velikim dijelom zahvaljujući podršci koja je omogućila odraslim pušačima da prijeđu na bezdimne alternative.
Novi izvještaj, koji je predstavila profesorica Marewa Glover, stručnjakinja za javno zdravstvo specijalizirana za odvikavanje od pušenja, pokazao je da je 2018. godine stopa pušenja na Novom Zelandu bila 13,3 posto, a 2023. godine 6,8 posto.
Suely Castro, osnivačica inicijative „Quit Like Sweden“, rekla je da su desetljećima zamišljali svijet bez smrtonosnog dima cigareta.
“Ta vizija je postala stvarnost u Švedskoj i na Novom Zelandu. Koncept smanjenje štete pokazao se ključnim alatom u borbi protiv pušenja. Švedska je na rubu da se proglasi zemljom oslobođenom od duhanskog dima, s manje od 5 posto odrasle populacije koja puši. Novi Zeland, također, čini značajne korake u tom smjeru. Druge zemlje bi ih trebale slijediti."
Izvještaj ističe djelotvornost 'švedskog modela', kojim je postignut značajan pad stope pušenja zahvaljujući regulisanom pristupu bezdimnim alternativama.
Situacija u Bosni i Hercegovini
Visok procent smrtnosti i oboljenja nastalih kao posljedica pušenja trebale bi biti alarm da se ovim pitanjem pozabave svi relevantni sudionici. Korak ka efikasnijem odgovoru zdravstvenog sistema i jačanju zdravstvenih profesionalaca za podršku pacijentima u procesu odvikavanja od pušenja ponudilo je Udruženje doktora porodične medicine Republike Srpske, koje je prošle godine objavilo -Smjernice za borbu protiv pušenja.
Iz Udruženja kažu da je ovo savremen pristup problemu, koji uključuje i aspekt smanjenja štete po zdravlje pacijenata, nudeći najnovije metode i preglede različitih bezdimnih alternativa. Koautorica dokumenta prof. dr. sc. med. Suzana Savić i sekretar Udruženja doktora porodične medicine Republike Srpske, kaže da je potrebno ugledati se na zemlje čiji su modeli postigli rezultate odnosno drastično smanjenje stope pušenja.
“Bilo bi dobro da donosioci odluka, kreatori politika, akademici i stručnjaci slijede primjere dobre prakse Švedske i Novog Zelanda i provedu slične mjere odnosno usvoje progresivan pristup smanjenja štete u borbi protiv pušenja koji podrazumijeva podršku zamjene cigareta kontrolisanim i provjerenim bezdimnim alternativama za one pušače koji ne žele u potpunosti da se odreknu duvana i nikotina. Tradicionalne strategije prestanka pušenja i prevencije trebaju biti nadopunjene politikama koje potiču odrasle pušače da prijeđu na manje štetne alternative”, rekla je prof. dr. Savić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.