SARAJEVO - Izloženost intenzivnoj buci direktno uzrokuje oštećenje sluha kod ljudi, dok indirektno utiče na zdravlje nervnog, kardiovaskularnog, probavnog i endokrinog sistema, a može dovesti i do metaboličkih poremećaja, upozorili su iz Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH /FBiH/.
Povodom Međunarodnog dana zaštite od buke, koji se obilježava posljednje srijede u aprilu, iz Zavoda ističu da buka negativno utiče na svakodnevne aktivnosti ljudi, sporazumijevanje, učenje, slušanje, koncentraciju i druge mentalne aktivnosti.
"Buka izaziva neraspoloženje, razdražljivost, nemir, smetnje mentalnog zdravlja i ponašanja, umor i nesanicu i uopšteno narušava kvalitet života i zdravlja. Kada je riječ o uticaju okoline na zdravlje, buka se po svojim štetnim posljedicama nalazi odmah iza zagađenja vazduha", saopšteno je iz federalnog Zavoda za javno zdravstvo.
Preventivne mjere za zaštitu zdravlja od prekomjerne izloženosti buci su mjerenje njenog intenziteta, primjena savremene tehnologije u svim infrastrukturnim sektorima, izrada akcionih planova, kao i sprovođenje raznih zakonskih mjera radi sprečavanja ili smanjenja štetnih učinaka na zdravlje ljudi.
Svjetska zdravstvena organizacija održala je 1977. godine sjednicu u Stokholmu, na kojoj je pokrenuta rasprava o zaštiti životne sredine na kojoj se, razgovaralo i o zaštiti od buke, prenosi Srna.
Radna grupa koja je tad formirana i zadužena da se bavi specifičnim mjerenjima i normiranjima 1980. godine objavila je priručnik sa smjernicama o ograničenju buke.
Prema ovim smjernicama i klasifikacijama, svi zvukovi ispod 40 decibela su tihi, od 40 do 50 decibela su ugodni /raspon normalnog govora/, zvuk do 80 decibela je dozvoljena gornja granica, dok je 80 i više decibela ugrožavajući i predstavlja buku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.