Zdravlje

Grip može imati ozbiljne posljedice, posebno za ranjive grupe

Grip može imati ozbiljne posljedice, posebno za ranjive grupe
Foto: Arhiva | Grip može imati ozbiljne posljedice, posebno za ranjive grupe

BANJALUKA - U bolnicama u Republici Srpskoj u prošloj sedmici prijavljena su 83 oboljela od teške akutne respiratorne infekcije (grip), dok su domovi zdravlja Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske prijavili 5.108 slučajeva.

Mada mnogi slučajevi influence prolaze i sami, specijalista epidemiologije u Domu zdravlja Banjaluka Vesna Lučić Samardžija rekla je za Srnu da ozbiljne komplikacije u vezi sa gripom mogu nastati bez liječenja i kontrole.

Samardžija je povodom Sedmice svjesnosti o influenci istakla da je važno podići svijest o simptomima i načinima prevencije.

"Godišnja vakcinacija je ključna u borbi protiv širenja gripa. U vrijeme sezonskih epidemija, informisanost i pravovremene mjere mogu značajno smanjiti rizik od obolijevanja", navela je Samardžija.

Ona je pojasnila da je grip/influenca virusna infekcija koja zahvata respiratorni sistem, te da je uzrokovana virusima gripa, a najčešće vrste su tip A i B.

Prema njenim riječima, virus gripa brzo se širi, a epidemije su česte tokom zimskih mjeseci, što može dovesti do značajnog broja oboljelih i hospitalizovanih.

Ona je navela da se grip često poistovjećuje sa prehladama, mada je to teža bolest u odnosu na prehladu i sa većim potencijalom za ozbiljne zdravstvene komplikacije.

"Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, od težih kliničkih formi i komplikacija gripom je svake godine zahvaćeno između tri i pet miliona ljudi, a njih od 290.000 do 650.000 umire", kaže Samardžija.

Ona je navela da uobičajeni simptomi gripa uključuju visoku temperaturu, koja često prelazi 38 stepeni i može trajati nekoliko dana, i suvi kašalj koji može postati produktivan. Simptomi su grlobolja i glavobolja, zapušen nos i kihanje.

Ona kaže da grip može dovesti do komplikacija, kao što je pneumonija, koja je uobičajena komplikacija i može biti fatalna, posebno kod starijih osoba, i dodaje da ona može dovesti do razvoja sekundarne bakterijske infekcije, kao što su sinuzitis ili bronhitis.

Grip, kako navodi ona, može zahtijevati hospitalizaciju kod osoba sa težim simptomima ili komplikacijama.

"Grip se prenosi kapljičnim putem, što znači da se virus oslobađa kada zaražena osoba kašlje ili kihne. Takođe, dodirivanje kontaminiranih površina, kao što su kvake ili mobilni telefoni, može dovesti do prenosa uzročnika i razvoja infekcije. Zbog visoke prenosivosti, grip se lako širi u zatvorenim prostorima kao što su škole, kancelarije i domaćinstva", pojašnjava Samardžija.

Ona ističe da su preventivne mjere ključne za smanjenje rizika od obolijevanja i razvoja teških kliničkih formi kod gripa.

Samardžija naglašava da je godišnja vakcina protiv gripa najefikasnija metoda prevencije i da se preporučuje svima, posebno starijim osobama, trudnicama i osobama sa hroničnim bolestima.

Ona navodi i da redovno pranje ruku sapunom i vodom ili korišćenje dezinfekcionih sredstava može značajno smanjiti rizik od infekcije, kao i izbjegavanje bliskog kontakta i zdrav način života.

Grip može imati ozbiljne posljedice, kaže ona, posebno za ranjive grupe, kao što su osobe starije od 65 godina koje su u većem riziku od komplikacija, djeca mlađa od pet godina, posebno oni mlađi od dvije godine, osobe sa hroničnim bolestima poput astme, dijabetesa, srčane bolesti, hronične bolesti pluća i oslabljen imunološki sistem, te dodaje da su trudnice podložnije komplikacijama gripe.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije