Zdravlje

Evo zašto biste svakoga dana trebali da popijete čašu crnog vina

Evo zašto biste svakoga dana trebali da popijete čašu crnog vina
Foto: Helena Lopes/Pexels | Evo zašto biste svakoga dana trebali da popijete čašu crnog vina

U čaši vina od 150 ml ima 125 kalorija, a vino sadrži male količine vitamina i minerala, uključujući gvožđe, kalcijum, kalijum i fosfor. Ovo su neki od blagotvornih efekata crnog vina na organizam, pišu stručnjaci sa portala WebMD.

Antioksidansi u crvenom vinu mogu sniziti krvni pritisak. Nekoliko studija je potvrdilo da je kod osoba sa blago povišenim krvnim pritiskom, nakon konzumiranja crnog vina, on snižen. Naučnici kažu da su za ovaj efekat odgovorni polifenoli u vinu.

Iako je potrebno više istraživanja, prethodni dokazi sugerišu da je crveno vino dobro za zdravlje srca jer pomaže u smanjenju rizika od nakupljanja štetnog plaka u arterijama.

Smanjenje rizika od raka:

Resveratrol, polifenol u crnom vinu, ima antiinflamatorna i antioksidativna svojstva i može smanjiti rizik od raka sprečavajući rast ćelija raka. Iako su potrebne dalje studije da bi se potvrdio ovaj efekat, prethodna istraživanja o resveratrolu u vinu pokazala su njegov efekat na poboljšanje kardiovaskularnog sistema.

Smanjenje rizika od Alchajmerove bolesti:

Polifenoli iz crnog vina sprečavaju stvaranje proteina koji proizvode toksična jedinjenja koja ubijaju moždane ćelije. Polifenoli takođe mogu da smanje toksičnost postojećih jedinjenja, čime se ublažava kognitivni pad.

Smanjenje rizika od dijabetesa:

Velika studija je pokazala da umjerena konzumacija alkohola uz obroke, posebno vina, može smanjiti rizik od dijabetesa tipa 2.

Potencijalni zdravstveni rizici od crnog vina:

Dok neka istraživanja pokazuju zdravstvene prednosti konzumiranja crnog vina, treba imati na umu da ono takođe nosi određene rizike, a uvijek postoji rizik da postanete zavisni od alkohola. Prije nego što počnete da uživate u crnom vinu, imajte na umu da ono kod nekih može izazvati alergije, da ga ne smete da pijete u trudnoći i ako bolujete od gihta. Takođe, alkohol je strogo zabranjen svima sa oštećenjem jetre, može uticati na debljanje, a prekomerna konzumacija alkohola povezuje se sa pojavom karcinoma organa digestivnog trakta i dojke.

(b92)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije