TOMISLAVGRAD - Mnogi će reći da je jesen najljepše godišnje doba koje u svaki kraj donosi bezbroj boja i oblika kakve ni najvještiji slikari ne mogu naslikati.
Posebno je lijepa na domaćim planinama, kada se zaogrnu jesenjim plaštom sa mnogobrojnim i raskošnim bojama, ali da bi doživljaj bio potpun, potrebno je ovo godišnje doba provesti na nekoj od planina.
Raskošna i još neistražena ljepota planine Čvrsnice čini je privlačnom velikom broju posjetilaca, posebno planinara, pa je ova hercegovačka ljepotica s godinama postala jedna od omiljenih destinacija za planinarenje i boravak u veličanstvenoj prirodi.
Ova planina je smještena u sjevernom dijelu Hercegovine, a njeni surovi stjenoviti obronci ponosno se uzdižu i stražare nad dolinama rijeka Drežnice i Dive Grabovice, te nad Blidinjskim jezerom i Dugim poljem.
Jedinstvena je u BiH i po tome što ima najveći broj planinskih vrhova preko 2.000 metara, ukupno 15, a najviši od njih je Pločno (2.228), četvrti najviši vrh u zemlji.
Na njega se može uspeti iz više pravaca, a treba reći kako je cijela planina premrežena planinarskim stazama koje su dobro održavane i markirane.
Ona koja se najčešće koristi kreće iz sela Masna Luka, u planinskom podnožju, te vijuga kroz guste borove šume u nižim predjelima, da bi potom krajolik doživio drastičan preobražaj i pretvorio se u negostoljubivi kamenjar kojim šibaju i gospodare snažni vjetrovi.
Ovaj surovi teren oskudan je biljnim svijetom, a na njemu uspijevaju jedino kleka i munika, patuljaste četinarske kulture koje je priroda milionima godina oblikovala i opremila za život u oskudnim uslovima.
Ono što je posebna atrakcija za planinare i posjetioce koji se kreću obodima Čvrsnice je prekrasan pogled na Dugo polje i Blidinjsko jezero, prostor koji je prije više decenija proglašen spomenikom prirode.
Jedan od najljepših vrhova Čvrsnice je Veliki vilinac (2.118m), a u njegovom podnožju nalazi se istoimeni planinarski dom, a nedaleko su i Hajdučka vrata, po kojima je planina nadaleko poznata.
Radi se o geomorfološkom obliku stvorenom tajnovitom rukom prirode i smještenom na planinskoj litici odmah iznad veličanstvenog kanjona Dive Grabovice, desne pritoke Neretve, čije izvore napajaju vode sa Čvrsnice.
Ovo kultno mjesto domaćeg planinarstva neki nazivaju i Mijatovim prolazom, po čuvenom hercegovačkom hajduku Mijatu Tomiću, koji se sa svojom družinom opirao osmanskoj vlasti, te se krio u nepristupačnim njedrima ove i okolnih planina. Prema narodnoj predaji, on je formirao družinu koja je brojala 33 hajduka, te je godinama vojevao protiv otomanske vlasti. Legenda kaže kako su hrabri momci upravo na ovome mjestu polagali hajdučku zakletvu, te je tako obavljana njihova inicijacija u hajdučke redove. Danas mnogi upozoravaju na potrebu da se ovaj prirodni fenomen dodatno zaštiti, jer ga nagriza zub vremena, ali i ugrožavaju nesavjesni pojedinci koji se penju na kameni prsten.
Nedaleko od Hajdučkih vrata nalazi se ledničko jezero Crvenjak, koje je na najvišoj nadmorskoj visini u Bosni i Hercegovini od 1.970 metara. Istraživanja su pokazala kako je bogato rijetkim vrstama flore i faune, kao što je triton, endemski vodozemac iz porodice daždevnjaka.
Čvrsnica u sebi krije brojne tajne, njena veličanstvena ljepota očarava, a i danas na njoj ima mnoštvo zabačenih i nedovoljno istraženih područja.
Zbog njenih elegantnih stijena, ogromnih polja klekovine i munike, zadivljujućih pogleda na duboke doline, kao i zbog mogućnosti susreta s divokozama, Čvrsnicu smatraju planinom čudesne ljepote, što ona uistinu i jeste.
Nakon boravka na ovakvom mjestu, čovjek može samo da osjeti stanje blaženstva koje okrepljuje dušu i unosi istinski mir, jer nigdje ljudsko biće ne može osjetiti iskonsku povezanost s prirodom kao što je to na planini.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.