Kuća i vrt

Borovnica liječi kisela zemljišta

Borovnica liječi kisela zemljišta
Borovnica liječi kisela zemljišta

Ako posjedujete kiselo zemljište – lako možete da ga izliječite i ujedno da zaradite!

Kako? Potrebno je samo na tom zemljištu da posadite borovnicu. Američka visokožbunasta borovnica (Vaccinium corumbosum) je ljekovita voćka. Teško se gaji, pa su joj plodovi skupi. U našim klimatskim uslovima sazrijeva mjesec dana ranije nego u Zapadnoj Evropi i Rusiji, pa je otkupljivači za izvoz plaćaju 5 KM kilogram. Ima više sorti, ali se najviše traži Duke (djuk) – „vojvoda“.

Dvogodišnje sadnice u saksijama koštaju oko 3 €/kom. Za 1 ha zasada potrebno je oko 3.000 biljaka (3 x 1 m). Najbolje uspijeva na kiselim zemljištima, pH 3,5-5. Nema potrebe da se ona „liječe“ saturacionim muljem, krečnjakom ili dolomitom. Treba ih iskoristiti kao dar prirode i na njima posaditi borovnicu – najprofitabilniju vrstu voća.

Pored kiselosti, traži redovno navodnjavanje i mrvičastu strukturu zemljišta u zoni korijena. Zbog toga se prije sadnje parcela dobro poore i usitni, a onda lehobrazdačem naprave bankovi visine 40-50 cm sa „čelom“ širokim minimum 50-60 cm. Ovaj način sadnje je važan zbog toga što je korijen borovnice veoma nježan, sa žilama sličnim paučini.

Takav korijen ne može da se razvija u tvrdom i zbijenom zemljištu, bez obzira na pH. S obzirom na to da su naše vode obično tvrde te kao takve povećavaju pH sredine, zaslanjuju je i podižu ka neutralnoj, borovnicu treba đubriti kiselim mineralnim đubrivima, najbolje amonijum sulfatom. Ovo đubrivo daje šansu proizvođačima koji imaju normalna, neutralna zemljišta, pH oko 7, da i oni uspješno gaje borovnicu. U jame prije sadnje treba ubaciti kiseli humus, npr. Pindstrup, što više to bolje, npr. 4-5 litara po biljci

Održavanje kiselosti životne sredine borovnice je od presudnog značaja za uspjeh u njenom gajenju. Ako se ona pravilno đubri, orezuje, štiti od suše, bolesti, štetočina i korova, može da živi preko 20 godina. Najbolje je gajiti biljku na tri stabla. Pravilnom rezidbom dobićete visok prinos i dobar kvalitet bobica.

Na neutralnim zemljištima borovnicu treba prihranjivati amonijum sulfatom tri puta po sezoni: u proljeće, sa kretanjem vegetacionog perioda, neposredno pred berbu i mjesec dana poslije berbe, kako bi se osigurao potencijal za prinos u sljedećoj sezoni. U protivnom, borovnica može se osuši i - „džaba smo krečili!“

Pored ovih mjera, veliki značaj u gajenju ove biljke ima i zastiranje zemlje oko redova borovom ili sličnom strugotinom. Malč spriječava isparavanje vode i rast korova, razlaganjem održava kiselost i hrani biljku, ne samo NPK i drugim mineralima, već i ugljen-dioksidom koji ima važnu ulogu u povećanju prinosa.

(novosti)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije