Kuća i vrt

Savjeti koji će produžiti "životni vijek" veš-mašine

Savjeti koji će produžiti "životni vijek" veš-mašine
Foto: Freepik | Savjeti koji će produžiti "životni vijek" veš-mašine

Prije nego što sljedeći put stavite veš u mašinu za pranje, obratite pažnju na ove savjete.

Mašina za pranje veša nam je jedna od najznačajnijih "pomoćnica" u kućnim poslovima, ali često je koristimo rutinski, ubacimo prljavi veš, dodamo deterdžent i omekšivač, uključimo i obratimo pažnju samo ako nešto ne radi kako treba.

Međutim, zbog nekih naših postupaka, veš-mašina može lako da se ošteti ili da joj se skrati životni vijek.

Da li ostavljate rajsferšluse otkopčane, a džepove pune?

Prije nego što stavite garderobu u mašinu, ispraznite džepove, zatvorite rajsferšluse i zakopčajte svu dugmad, drikere i kopče. Predmeti iz džepova, novac i metalni dijelovi mogu oštetiti vrata mašine, izgrebati bubanj ili pokvariti pumpu za vodu.

Da li sipate previše deterdženta i omekšivača?

Višak deterdženta ili omekšivača može se nakupiti u mašini i oštetiti opruge. Takođe, višak proizvoda može da zarobi prljavštinu u dijelovima mašine, što stvara savršeno okruženje za razvoj buđi.

Da li redovno čistite veš-mašinu?

Mašinu treba čistiti barem jednom mjesečno kako biste uklonili naslage deterdženta i prljavštine. Ako živite u vlažnom području ili često perete jako zaprljan veš, preporučuje se čišćenje mašine dva puta mjesečno.

Uz ove redovne postupke pri pranju veša i održavanju mašine, treba da dodate i provjeru osnovnih uslova za pravilan rad uređaja.

Pregledajte crijeva za vodu iza mašine najmanje dva puta godišnje kako biste spriječili curenje. Voda u crevima je pod pritiskom, što može izazvati pucanje crijeva, naročito kod plastičnih ili gumenih crijeva.

Veš-mašina proizvodi toplotu tokom rada, pa joj je potrebna odgovarajuća ventilacija sa svih strana. Zato provjerite kako je namještena kako biste spriječili pregrijevanje motora.

Neophodno je i da mašina bude nivelisana, to jest da je podloga u horizontali, jer ako nije, neravnomjerno će raditi, što izaziva habanje ležajeva i probleme sa stabilnošću.

Na kraju, zapamtite da je unutrašnjost veš-mašine poslije pranja topla, vlažna i tamna – idealno okruženje za rast pljesni i buđi.

Ostavite vrata ili poklopac otvorene nakon svakog pranja dok višak vlage ne ispari, prenosi Superžena

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije