Kuća i vrt

Kuće od slame i blata: Održiva gradnja ili kompromis u kvalitetu?

Kuće od slame i blata: Održiva gradnja ili kompromis u kvalitetu?
Foto: Nezavisne/Arhiva/Ilustracija | Kuće od slame i blata: Održiva gradnja ili kompromis u kvalitetu?

U eri ekološke osviještenosti, gradnja kuća od prirodnih materijala, poput slame i blata, sve je popularnija alternativa tradicionalnim metodama koje uključuju beton i ciglu.

Međutim, ovakav način izgradnje ima svoje prednosti, ali i izazove, zbog čega je važna dublja analiza ovog pristupa u odnosu na standardnu gradnju, kao i razumijevanje troškova koje takav poduhvat zahtijeva.

Prednosti kuća od slame i blata

Jedan od ključnih razloga zbog kojeg se ljudi odlučuju za gradnju kuća od slame i blata jest ekološka održivost. Upotreba prirodnih materijala smanjuje emisiju ugljen-dioksida i doprinosi očuvanju okoliša. Slama i blato su lokalno dostupni i lako obnovljivi materijali, pa gradnja ovakvih kuća podrazumijeva minimalan ekološki otisak.

Termoizolacijska svojstva slame omogućavaju da ovakve kuće tokom zime dobro zadržavaju toplotu, dok ljeti pružaju prijatnu svježinu. Osim toga, zidovi napravljeni od slame i blata propuštaju vazduh, omogućavajući prirodnu ventilaciju, što doprinosi zdravijem životnom prostoru.

Nedostaci u odnosu na beton i ciglu

Međutim, kuće od slame i blata suočavaju se s nekoliko tehničkih izazova. Održavanje ovakvih kuća zahtijeva više pažnje u odnosu na tradicionalne konstrukcije. Izloženost vlazi i ekstremnim vremenskim uslovima može oštetiti zidove, posebno ako nisu pravilno zaštićeni. Dakle, kuće od slame i blata treba često obnavljati, što može povećati dugoročne troškove.

Dok betonske i zidane kuće mogu trajati decenijama uz minimalno održavanje, prirodni materijali poput slame zahtijevaju zaštitu u vidu debljih fasadnih slojeva i dobro izvedenih krovova koji sprječavaju prodor vlage. Još jedan važan faktor je pitanje regulative i dozvola, jer kuće od prirodnih materijala ne ispunjavaju uvijek građevinske standarde koji se zahtijevaju u urbanim područjima.

Troškovi izgradnje

Cijena izgradnje kuće od slame i blata u prosjeku iznosi oko 50 do 70% od cijene tradicionalne gradnje, što znači da se može ostvariti značajna ušteda pri izboru ekološkog materijala.

Ipak, treba napomenuti da se ušteda često smanjuje zbog dodatnih troškova održavanja. Kuće od slame i blata zahtijevaju redovne popravke, posebno u klimama s čestim padavinama. Takođe, za kvalitetno izvođenje radova neophodno je angažovati stručnjake koji poznaju specifičnosti rada s prirodnim materijalima, što može povećati početne troškove.

Zaključak

Gradnja kuća od slame i blata privlači pažnju kao održiva alternativa tradicionalnoj gradnji, posebno za one koji žele smanjiti svoj ekološki otisak. Iako ovakav pristup omogućava uštedu pri izgradnji i pruža prijatan i zdrav prostor za život, zahtijeva dodatnu pažnju i održavanje. Na kraju, odluka zavisi od spremnosti vlasnika da prihvati kompromise između dugoročnog kvaliteta i ekoloških prednosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije