Iako je aluminijumska folija koja se često koristi uglavnom bezbjedna za upotrebu na temperaturama do 200 stepeni, stručnjaci upozoravaju da viša temperatura može izazvati probleme.
"Visoke temperature, posebno sa kiselim namirnicama kao što su paradajz, citrusi ili sirće, mogu dovesti do toga da se aluminijum nađe u hrani", rekao je Darin Detviler, predsjednik Programa za bezbjednost hrane pri Nacionalnoj asocijaciji za zaštitu životne sredine.
U većini slučajeva to su male doze, ali kada se aluminijumska folija na takav način unosi u organizam tokom vremena, mogu se pojaviti potencijalni zdravstveni problemi, kao što su neurodegenerativne bolesti.
"Da biste smanjili bilo kakav prenos, izbjegavajte pripremanje ili čuvanje kiselih ili slanih namirnica u foliji tokom dužeg vremena, jer to može izazvati metalni ukus", objasnila je Džesika Gejvin, sertifikovani naučnik za hranu i kulinarski stručnjak.
U suštini, dok hrana nije previše slana ili kisela, stručnjaci potvrđuju da je upotreba folije bezbjedna.
"Kada pečete kolačiće na plehu obloženom aluminijumskom folijom, vrlo mali dio aluminijuma prelazi u hranu jer je hrana suva i ne ostaje u kontaktu sa folijom dugo. Takođe je idealna za zadatke koji zahtijevaju visoke temperature, kao što su pečenje povrća i mesa ili priprema slanine", ukazuje Gejvin.
Aluminijum se takođe može naći u kozmetici, lijekovima, antiperspirantima i vodi za piće.
Čak i uz napore da izbjegnete unos aluminijumske folije, to je teže nego što mislite, jer je mnogi unose u organizam, a da toga nisu ni svjesni. Srećom, aluminijum obično brzo napušta vaš organizam putem mokrenja i pražnjenja crijeva.
"Rizik od pripremanja hrane sa aluminijumskom folijom je nizak, sa samo oko četiri odsto našeg unosa aluminijuma koji dolazi od stvari kao što su pribor za jelo, rešetke za roštilj ili folija", dodaje Gejvin, prenosi Kurir.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.