Zimski sportovi

Godišnjica ZOI u Sarajevu: Sjećanje na dane ponosa

Godišnjica ZOI u Sarajevu: Sjećanje na dane ponosa
Godišnjica ZOI u Sarajevu: Sjećanje na dane ponosa

SARAJEVO - Prije 27 godina Sanda Dubravčić je na Olimpijskom stadionu "Koševo" upalila olimpijski plamen i ozvaničila početak 14. zimskih olimpijskih igara u Sarajevu.

Bile su to do tada najbolje organizovane igre, rekao je na zatvaranju pokojni Huan Antonio Samaran, tadašnji predsjednik Međunarodnog olimpijskog komiteta, čovjek čije ime danas nosi Olimpijska dvorana "Zetra".

Upravo u "Zetri" u utorak su povodom 27. godišnjice zajedničku svečanu akademiju organizovali Olimpijski komitet BiH i grad Sarajevo. Bila je to prilika za podsjećanje na najveći sportski događaj ikad održan na našim prostorima. Sarajevo je Igre dobilo u konkurenciji sa Saporoom (Japan) i Falun/Geteborgom (Švedska). MOK se u odabiru zemlje domaćina djelimično vodio i političkim razlozima, jer - kao nesvrstana država - tadašnja SFRJ je davala manje prilika za hladnoratovske bojkote, zabilježene na OI tih godina.

Glavni je motiv, pak, bila želja da se Igre, kao simbol svjetskog mira i sloge među ljudima, održe u gradu koji je do tada bio najpoznatiji po događajima koji su bili neposredan povod za izbijanje Prvog svjetskog rata, ali kasnije po svom šarmu i humoru.

U takmičarskom dijelu Igara istakli su se mnogi pojedinci i ekipe, a junakinja je bila Finkinja Marija Lisa Kirvesniemi koja je osvojila sve tri pojedinačne trke u skijaškom trčanju na Igmanu. U istoriju je ušao i skijaš Jure Franko, koji je osvojio prvu medalju za tadašnju SFR Jugoslaviju na ZOI u istoriji. Bilo je to srebro u veleslalomu, koje je imalo zlatni sjaj, a Franko se i danas rado sjeća navijačkih povika: "Volimo Jureka više nego bureka".

"I danas imam isti osjećaj kao prije 27 godina kada su hiljade Sarajlija na proglašenju pobjednika skandirale moje ime. Prije nekoliko godina čuo sam da čak i u OK BiH postoji plakat na kojem je moja slika, ispod koje piše: 'Volimo Jureka više nego bureka'", rekao je Franko i dodao: "Ono što sam doživio u Sarajevu 1984. godine ne mogu zaboraviti do kraja života. Bili su to najljepši trenuci, a i danas se sjećam gotovo svih detalja. Pamtim dolazak u Sarajevo, prve odlaske na skijališta, Olimpijski stadion 'Koševo', Olimpijsko selo, 'Zetru', 'Skenderiju'."

ZOI 1984. bile su za ponos tadašnje zajedničke države, dok danas na to samo podsjećaju fotografije i objekti koje je nagrizao zub vremena i nemar ljudi.

Nezaboravni Bolero

Sarajevsku publiku, ali i milionski auditorijum fascinirao je nastup plesnog klizačkog para iz Velike Britanije.

Džejn Torvil i Kristofer Din uz zvuke "Bolera" izmamili su suze i ovacije, a sudije su im za umjetnički utisak dodijelili maksimalne ocjene.

Lična karta ZOI 84

Grad domaćin: Sarajevo

Broj država učesnica: 49

Broj sportista: 1272

Broj sportova: 6

Broj takmičenja: 49

Otvaranje igara: 8. februar 1984.

Zatvaranje igara: 19. februar 1984.

Zakletvu u ime sportista položio: Bojan Križaj

Zakletvu u ime sudija položio: Dragan Perović

Olimpijski plamen upalila: Sanda Dubravčić

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije