Svijet

Suspendovana presuda za odstrel dva medvjeda koji su napali ljude u Alpima

Suspendovana presuda za odstrel dva medvjeda koji su napali ljude u Alpima
Foto: Pixabay/Pexels | Suspendovana presuda za odstrel dva medvjeda koji su napali ljude u Alpima

Vrhovni sud u Rimu suspendovao je presudu da se dva medvjeda, od kojih je jedan ubio džogera, a drugi napao planinara u Alpima, budu odstrijeljeni.

Kako prenosi Bi-Bi-Si, predmet je sada vraćen lokalnom sudu, a Vrhovni sud je saopštio da odluka o odstrelu "izgleda nesrazmjerno i nedoslejdno sa nacionalnim i svjetskim pravilima''.

Sudije su utvrdile da se odluka o odstrelu čini nesrazmernom, pošto su mrki medvedi zaštićeni Bernskom konvencijom o divljim životinjama iz 1979. godine, a kako je saopšteno iz suda, međunarodne norme zahtijevaju da "mjera odstrela predstavlja poslednje sredstvo".

Jedan od medvjeda, 17-godišnja medvjedica pod oznakom J44, uhvaćena je nakon što je usmrtila džogera Andreu Papija u Alpima,  dok je drugi, označen kao MJ5, napao planinara u istoj oblasti.

Kada je JJ4 uhvaćena u aprilu ove godine, guverner provincije Južni Tirol Mauricio Fugati, rekao je da nadležni "žele da ubiju medvjeda na licu mjesta".

Ona je prebačena u centar za brigu o životinjama u blizini grada Trento, ali do danas MJ5, mužjak medvjeda koji je napao 39-godišnjeg planinara u martu, nastavlja slobodno da luta planinskim vijencem Brenta Dolomita.

Protiv oba medvjeda izdat je nalog za odstrel i njihovim slučajem počele su da se bave grupe za zaštitu životinja, koje su pokušale da nađu alternativnu kaznu.

Italijanski ministar životne sredine Đilberto Fratin rekao je da je i on protiv odstrela, a prošle nedjelje je vlada saopštila da su vlasti u Rumuniji spremne da prime JJ4 u utočište za spašene mrke medvjede, koje se uzima kao najveće te vrste na svijetu sa populacijom od preko 100 primeraka te vrste.

Izuzeci od zabrane ubijanja zaštićene vrste mogu biti dozvoljeni samo ''pod uslovom da ne postoji drugo validno rješenje'', prema Bernskoj konvenciji.

Mrki medvedi ponovo su se pojavili u Italiji 1999. godine u okviru evropskog projekta očuvanja pod nazivom ''Life Ursus'', ali njihov broj se postepeno popeo preko 100 jedinki.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije