Svijet

Osim Trampa i Harisove za predsjedničku trku prijavilo se 1.603 kandidata

Osim Trampa i Harisove za predsjedničku trku prijavilo se 1.603 kandidata
Foto: Tanjug/AP | Osim Trampa i Harisove za predsjedničku trku prijavilo se 1.605 kandidata

VAŠINGTON – Najviše pažnje privlači borba za predsjednika Amerike, a gotovo je izvjesno da će tu titulu ponijeti ili Kamala Haris, kandidatkinja demokrata, ili Donald Tramp, kandidat Republikanske stranke.

Malo je poznato da pored njih postoji i više stotina drugih kandidata, ali obzirom da u Americi ne postoje dva kruga glasanja za predsjednika, drugi kandidati nemaju nikakve šanse, osim što ponekad mogu "pokvariti" šanse jednog od dvoje glavnih kandidata. Dva kandidata koji su relativno poznati u javnosti su Džil Stajn, kandidatkinja Zelene stranke u SAD, i Čejs Oliver, kandidat Libertarijanske stranke. Postoji još čitav niz predsjedničkih kandidata koji su kandidati na državnom nivou, ali nisu uspjeli prikupiti dovoljno potpisa da budu kandidovani u svih 50 saveznih država. Često se kandiduju ljudi koji predsjedničku kandidaturu koriste kao platformu za neke privatne poslove, ili često samo da bi se našalili. Recimo, jedan od njih je Dastin Ibej iz Teksasa, koji je legalno promijenio ime u Bilo Ko Drugi, i pod tim imenom se kandidovao za predsjednika Amerike. Jedan od kandidata za predsjednika Amerike koji se kandidovao u Juti je i Džastin Kejs, koji je promijenio ime u Lucifer Ljubavi i pod tim imenom se kandidovao za predsjednika. Drugi kandidat koji se "preimenovao" u đavla je "Lucifer Za Predsjednika", ali on je umeđuvremenu odustao.

Od bivših kandidata koji su umeđuvremenu odustali najpoznatiji su Džo Bajden, predsjednik Amerike, Niki Hejli, bivša ambasadorka u Ujedinjenim nacijama, Majk Pens, bivši potpredsjednik Amerike, i nekoliko drugih, kao i Robert Kenedi Mlađi, sin brata bivšeg američkog predsjednika Džona Kenedija. On je podržao Trampa, a zanimljivo je da je porodica Kenedi izašla u javnost s saopštenjem da oni ne podržavaju odluku svog rođaka, te da ostaju privrženi kandidatu Demokratske stranke.

Prema podacima Centralne izborne komisije SAD, od 1.605 kandidata njih 132 je ostalo u utrci, međutim, kao što smo rekli, postoji još mnogo kandidata koji se takmiče u pojedinim saveznim državama, a nisu se uspjeli registrovati na nivou cijele Amerike, odnosno svih saveznih država.

Osim nekoliko glavnih stranaka, neki od kandidata pripadnici su manje poznatih stranaka u SAD, među kojima su i kandidati Komunističke partije, Partije poreznih obveznika, Partije poreskih obveznika koje niko ne predstavlja, Partije za život, Partije za zabranu prodaje alkohola, i drugi.

 

 

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije