Svijet

Nobelovac privremeni premijer Bangladeša

Nobelovac privremeni premijer Bangladeša
Foto: Tanjug | Nobelovac privremeni premijer Bangladeša

​DAKA - Dobitnik Nobelove nagrade za mir Muhamed Junus biće na čelu privremene vlade Bangladeša, nakon što je premijerka Šeik Hasina podnijela ostavku i pobjegla u inostranstvo, uslijed nasilnih nemira protiv njene vlade.

Poznat kao "bankar za najsiromašnije" i dugogodišnji kritičar Hasine, Junus će biti privremeni premijer do održavanja novih izbora.

Odluka o Junusovom imenovanju donesena je na sastanku na kojem su učestvovali lideri studentskih protesta, vojni šefovi, članovi civilnog društva i poslovni lideri.

Hasina je napustila Bangladeš u ponedjeljak nakon 15 godina na vlasti, uslijed protesta protiv sistema kvota za dodjelu državnih poslova, prenosi RTS.

Premijerka helikopterom pobjegla u Indiju poslije mjesec dana demonstracija u kojima su stotine ljudi poginule u okršajima sa policijom.

Od početka demonstracija u julu, prema bilansu koji je agencija AFP ustanovila na osnovu izvještaja policije, zvaničnih i bolničkih izvora, poginulo je 366 ljudi.

Vojska je bila privremeno preuzela kontrolu nakon odlaska premijerke.       

Studentski lideri koji su organizovali proteste tražili su da Junus, koji se trenutno nalazi u Parizu kao savjetnik organizatora Olimpijade, vodi privremenu vladu.

Ekonomista i bankar po profesiji, Junus je 2006. dobio Nobelovu nagradu za mir zbog korišćenja mikrokredita za pomoć siromašnijim ljudima, a posebno ženama. 

Komitet za Nobelovu nagradu za mir zahvalio je Junusu i njegovoj Gramin banci "za njihove napore da stvore ekonomski i društveni razvoj".         

Junus je osnovao Gramin banku 1983. godine da bi obezbijedio male kredite preduzetnicima koji prethodno nisu mogli da ispune neophodne zahtjeve.

Administracija Šeik Hasine je 2008. pokrenula istragu protiv njega, nakon što je Junus godinu dana ranije pokušao da osnuje političku stranku.

Tokom istrage, Hasina je optužila Junusa da je kao šef Gramina koristio silu i druga sredstva za vraćanje kredita od siromašnih seoskih žena, što je on negirao.

Hasinina vlada počela je da preispituje aktivnosti banke 2011. godine, a Junus je otpušten sa mjesta generalnog direktora zbog navodnog kršenja vladinih propisa o penzionisanju. 

Suđeno mu je 2013. godine pod optužbom da je primao novac bez dozvole vlade, uključujući Nobelovu nagradu.

Ranije ove godine, sud u Bangladešu podigao je optužnicu protiv Junusa i još 13 osoba za slučaj pronevjere od dva miliona dolara. On se izjasnio da nije kriv i je pušten uz kauciju, dok njegove pristalice tvrde da je bio na meti zbog loših odnosa sa Hasinom.

Junus je rođen 1940. godine u Čitagongu, lučkom gradu u Bangladešu, a doktorirao je na Univerzitetu Vanderbilt u Sjedinjenim Državama i tamo je kratko predavao prije nego što se vratio u Bangladeš. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije