Masih Alinedžad, istaknuta iranska novinarka i aktivistkinja, postala je globalno prepoznata po hrabrom stavu protiv obaveznog nošenja hidžaba u Iranu.
Pokret koji je inicirala, My Stealthy Freedom, nije samo kampanja za ženska prava, već i poziv na slobodu izbora i pravo izražavanja. Koristeći moć društvenih mreža, Alinedžad je kreirala platformu na kojoj Iranke dijele fotografije i priče o trenucima kada su osjetile “stealthy freedom” (skrivenu slobodu) – trenucima kada su skinule hidžab u javnosti, uprkos strahu od represije.
Alinedžad je, nakon godina rada u Iranu, napustila zemlju zbog sve snažnijih pritisaka. Na društvenim mrežama, ona svakodnevno objavljuje priče žena koje žele da osjete slobodu vjetra u kosi. Mnoge od tih žena se suočavaju s rizicima od progona, pa čak i hapšenja, jer su u Iranu kazne za kršenje zakona o obaveznom hidžabu izuzetno stroge.
Na njenu ulogu u odbrani prava žena na slobodu i izbor podsjetio nas je posljednji slučaj studentkinje koja je uhapšena u Iranu nakon što se iz protesta ispred univerziteta skinula u donji veš.
Masih Alinedžad je, osim simboličkog otpora, uspjela stvoriti talas podrške kroz inicijativu “Bijele srijede”, gdje građani Irana nose bijelo svake srijede u znak protesta. Prizor žena bez hidžaba na ulicama Irana nije više samo čin individualnog otpora već kolektivnog, a mnogi muškarci takođe učestvuju noseći bijelo kako bi podržali ravnopravnost
Alinedžad, sada u egzilu u SAD-u, ne prestaje sa radom, uprkos prijetnjama koje dobija. Nedavno su američki tužioci optužili brigadnog generala Ruholaha Bazgandija i još tri osobe povezane s iranskom vladom za pokušaj atentata na nju na tlu SAD-a. Alinedžad, koju su o ovome obavijestili FBI i Ministarstvo pravde, opisala je trenutak saznanja kao “drugu priliku za život”.
Iranske vlasti su u više navrata pokušale da diskredituju njen rad, prikazujući je kao “stranog agenta” i “špijunku”. Njena porodica u Iranu bila je prisiljena da je se javno odrekne, dok je država vodila kampanje dezinformacija, tvrdeći da je Alinedžad bila žrtva napada ili neprimjerenih ponašanja na Zapadu
Njen rad nije ostao neprimijećen ni na međunarodnoj sceni. Godine 2015. dobila je nagradu za prava žena na Ženevskom samitu za ljudska prava i demokratiju, čime je njen rad za prava žena dodatno dobio na značaju u očima globalne javnosti. Takođe, prepoznat je kao borba za osnovna prava – prava na izbor, slobodu izražavanja i jednakost – što je postalo posebno značajno tokom nedavnih protesta u Iranu izazvanih tragičnom smrću Mahse Amini..
Alinedžad u svom aktivizmu pokazuje nepokolebljivu odlučnost. Uvijek sa cvijetom u kosi, kao simbolom nade i otpornosti, podsjeća žene u Iranu da, bez obzira na to koliko sistem bio opresivan, njihova borba nije uzaludna.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.