Svijet

Dunav prijeti da se izlije u Beču, Evropa na udaru ciklona Boris

Dunav prijeti da se izlije u Beču, Evropa na udaru ciklona Boris
Foto: TVelike padavine pogodile Češku/Tanjug/AP | Dunav prijeti da se izlije u Beču, Evropa na udaru ciklona Boris

Ciklon Boris je već izazvao haos u srednjoj Evropi, a ekološke vlasti u Rumuniji su na oprezu.

Ovaj vremenski fenomen donio je teške snježne padavine na planinska odmarališta u Austriji i Italiji, a očekuje se da će se njegovi efekti osjetiti i u drugim evropskim zemljama u narednim danima.

U Rumuniji, meteorolozi su izdali narandžasta upozorenja za kišu i poplave, predviđajući ekstremne vremenske uslove u naredna dva dana. Očekuju se intenzivne padavine sa rizikom od poplava i niskim temperaturama.

U Italiji, turisti su bili iznenađeni slojem snijega od oko 30 centimetara, dok je u Austriji sneijga bilo još više. U Češkoj i Poljskoj, ciklon donosi obilne kiše sa akumulacijama vode koje bi mogle dostići do 400 litara po kvadratnom metru. Vlasti se boje da bi poplave mogle biti uporedive sa razornim iz 1997. godine.

Stanovništvu se savjetuje da prati uputstva lokalnih vlasti i pripremi se za ekstremne vremenske uslove, koji bi mogli ozbiljno uticati na infrastrukturu i zajednice u pogođenim oblastima prenose rumunski mediji.

Austrijske vlasti su takođe mobilisale 1.000 vojnika u slučaju da Dunav poplavi Beč.

Kiše na teritoriji cijele Češke ne prestaju, a nivo riječnih voda brzo raste. Zbog ekstremnih kiša i vjetrova, u subotu ujutro je više od 63.000 domaćinstava ostalo bez struje, a problemi su najviše prisutni na sjeveru Češke. U nekim opštinama već dolazi do evakuacija, a zbog popadalih stabala i preventivnih razloga, u subotu ujutro su obustavljeni vozovi na oko desetak pruga u Češkoj.

Meteorolozi predviđaju da će u subotu padavine biti još intenzivnije nego u petak, naročito u oblasti planinskog lanca Jeseniki. Očekuje se da će nivo riječnih voda dalje rasti. Posebno teška situacija se očekuje na rijeci Sazava.

Češki hidrometeorološki institut je u subotu ujutro izdao je upozorenje na poplave: treći, najviši nivo poplave je proglašen na 27 mjesta.

Ciklon se kreće prema sjeveru, sejveroistoku, zadržaće se neko vrijeme u Istočnoj Evropi, a zatim skrenuti prema zapadu. Ova situacija obično donosi obilne kiše, katastrofalnih razmjera, rekao je Tomáš Hrdinka, hidrološkinja iz TGM istraživačkog instituta.

Ciklon Boris, sistem niskog pritiska visoke intenziteta, bio je jedan od najznačajnijih vremenskih fenomena koji su pogodili regione u blizini Indijskog okeana. Formiran u ranoj fazi sezone ciklona, Boris je pokazao moć i razorni uticaj tropskih ciklona na ranjive zajednice.

Ciklon Boris formiran je u tropskom regionu Indijskog okeana, inicijalno kao oblast niskog pritiska. Povoljni uslovi, kao što su visoke temperature okeanske vode i povoljni vjetrovi, pomogli su u njegovoj intensifikaciji, pretvarajući ga u snažan ciklon.

Njegov put uključivao je prolazak kroz nekoliko ostrva i obalnih regiona, izazivajući zabrinutost i pripreme za hitne intervencije u pogođenim oblastima.

Suočeni sa ciklonom takve magnitude, lokalne i međunarodne vlasti mobilisale su resurse za upravljanje vanrednom situacijom. Informativne kampanje i kampanje za rano upozorenje bile su ključne za pripremu stanovništva i smanjenje rizika.

Nakon prolaska ciklona, sprovedene su operacije spasavanja i oporavka kako bi se pomoglo pogođenim zajednicama da se obnove. Pored toga, humanitarne organizacije i međunarodne agencije pružile su pomoć i resurse za podršku naporima obnove, prenosi Telegraf.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije