Svijet

Čavušoglu: EU treba djelovati kao pošten medijator na istočnom Mediteranu

Čavušoglu: EU treba djelovati kao pošten medijator na istočnom Mediteranu
Foto: Anadolija | Čavušoglu: EU treba djelovati kao pošten medijator na istočnom Mediteranu

ANKARA – Ministar spoljnih poslova Republike Turske Mevlut Čavušoglu izjavio je danas da se Evropska unija (EU) treba ponašati kao pošten medijator u tursko-grčkim pregovorima o otvorenim pitanjima na istoku Mediterana.

Šef turske diplomatije Čavušoglu se danas u Ankari sastao s mađarskim kolegom Peterom Sijartom, a novinarima je nakon sastanka kazao kako Turska od EU očekuje da se uvijek ponaša strateški i razumno.

Ističući kako je Turska dala šansu diplomaciji, Čavušoglu je kazao da isto to nije učinila grčka strana koja je nedavno bojkotovala i NATO sastanke koji su za cilj imali reduziranje tenzija na istočnom Mediteranu.

“Probleme je moguće rješavati isključivo dijalogom i diplomacijom“, poručio je Čavušoglu.

Turska je u avgustu nastavila energetska istraživanja u istočnom Mediteranu i to nakon što su Grčka i Egipat potpisali sporazum o pomorskom razgraničenju i nisu odgovorili  kada je Turska ranije obustavila istraživanja.

Istraživanje u istočnom Mediteranu vršio je namjenski brod “Oruc Resi“ koji se nedavno vratio u luku u Antaliji.

Turska se glasno protivi grčkim pokušajima nametanja ekskluzivnih ekonomskih zona koje veže za mala grčka ostvra u blizini turske obale jer bi tako Turska bila zatvorena u zaljev u Antaliji, a riječ je o zemlji sa najdužom obalom na Mediteranu.

Zvanična Ankara takođe zagovara da energetskim resursima kod ostrva Kipra trebaju podjednako raspolagati TR Sjeverni Kipar i Južni Kipar.

Šef mađarske diplomacije Peter Sijarto je nakon današnjeg sastanka s Čavušogluom istakao važnu ulogu Turske u zbrinjavanju nekoliko miliona izbjeglica.

On je kazao da bi bez takve velikodušnosti Turske svi ti migranti bili na vratima Evropske unije.

“Htjeli to priznati ili ne, sigurnost Evropske unije je u značajnoj mjeri u rukama Turske“, kazao je Sijarto.

Turska trenutno zbrinjava četiri miliona sirijskih izbjeglica i riječ je o zemlji sa najvećim brojem zbrinutih izbjeglica u svijetu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije