Ovog ljeta Kijev će konačno od zemalja članica NATO-a dobiti borbene avione F-16, ali u mnogo manjem broju nego što se nadao, piše Blumberg pozivajući se na izvore.
Osobe upoznate sa situacijom navode da je slanje ratnih aviona kasnilo zbog pitanja u vezi sa rezervnim dijelovima i jezičkom barijerom između ukrajinskih pilota i njihovih stranih trenera.
Planeri, takođe, brinu da zemlja nema dovoljno pista, a da su one koje ima, ranjive na ruske napade.
Rezultat toga je da bi Ukrajina mogla biti u stanju da ustanovi eskadrilu od 15 do 24 F-16 aviona, što je znatno manje od 300 koliko su njeni lideri tražili, naveo je neimenovani izvor, prenoasi Tanjug.
Drugi izvor je rekao da Kijev očekuje da će ovog ljeta dobiti šest F-16 i do 20 do kraja godine.
Zbog svega je izražena sumnja da li je mudro slati avione u Ukrajinu i da li to predstavlja veoma skupo pokazivanje podrške predsjedniku Volodimiru Zelenskom.
U mjesecima otkako su piloti počeli obuku, uključujući 12 u SAD, bojno polje se promijenilo, obje strane se oslanjaju na jeftine dronove, a Rusija pojačava svoju protivvazdušnu odbranu, navodi Blumberg.
"Ljudi ne bi trebalo da očekuju čuda" od F-16 protiv Rusije", rekao je Džim Taunsend, viši saradnik Centra za novu američku bezbjednost.
A što se tiče ranjivosti, "ti aerodromi će biti lijepe, sočne mete, a Rusi su već pogodili neke od njih, samo kao dobrodošlicu u stvarni svijet za ove F-16", dodao je on.
Džejk Saliven, glavni savjetnik za nacionalnu bezbednost predsjednika SAD Džozefa Bajdena, izjavio je juče da je transfer aviona u toku i da će oni biti operativni u Ukrajini do ljeta.
Danska i Holandija isporučuju avione, a Belgija i Norveška ih, takođe, obećavaju.
Saliven je dodao da se očekuje da će F-16 braniti snage na liniji fronta u kratkom roku i pomoći da se ponovo zauzme teritorija nakon odrđenog vremena.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.