Hronika

Privođenje Kusturića nije predviđeno

Privođenje Kusturića nije predviđeno
Foto: Nezavisne/Arhiva | Privođenje Kusturića nije predviđeno

BANJALUKA – Privođenje Dejana Kusturića, v.d. direktora Fonda zdravstvenog osiguranja, nije predviđeno u okviru akcije "Luna“, potvrđeno je za "Nezavisne" iz Republičkog javnog tužilaštva.

Dragica Tojagić, sekretarka Tužilaštva, "Nezavisnim" je rekla da je izuzimanje dokumentacije, koje je juče provođeno na više lokacija u vezi sa ugovorima tokom pandemije virusa korona između Fonda i firme Medietik završeno. 

"Aktivnosti su završene, izuzeta je obimna dokumentacija u fizičkom i elektronskom obliku. Ona će biti predmet dalje analize i vještačenja", rekla je Tojagićeva.

Policijski službenici SIPA i MUP-a Republike Srpske pretresli su juče službene prostorije Fonda zdravstvenog osiguranja (FZO) Republike Srpske.

Pretresi su sprovedeni po nalogu Republičkog javnog tužilaštva u cilju pribavljanja dokaza u istrazi koja se protiv Kusturića vodi zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično djelo zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja, a u vezi sa postupcima javnih nabavki respiratora i druge medicinske opreme za vrijeme pandemije virusa korona. Osim FZO pretresena je Kusturićeva privatna imovina, prostorije "Medietika", te njenog bivšeg direktora.

"Prema do sada pribavljenim dokazima tužilaštvo je utvrdilo da postoje osnovi sumnje da je v.d. direktora FZO, koristeći okolnosti proglašenja pandemije korona virusa, iskoristio svoj službeni položaj i ovlašćenje vršioca dužnosti direktora, te proveo javnu nabavku respiratora i medicinske opreme za ponuđačem ”Medietik”, bez prethodno utvrđene tehničke specifikacije, količine respiratora kao i vrijednosti istih", saopštilo je ranije Republičko tužilaštvo.

Dodali su da je tokom istrage utvrđeno da je od "Medietika" zaključenjen ugovora, te kasnijim aneksima ugovora FZO nabavio 165 respiratora.

"Respiratori su isporučeni zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj, od kojih 85 respiratora nikada nije upotrijebljeno jer je utvrđeno da nisu pogodni za upotrebu kod pacijenata. Nabavkom respiratora i medicinske opreme firma 'Medietik' ostvarila je prihod u visini od oko 12 miliona KM, dok je budžet Republike Srpske oštećen za više od četiri miliona KM", navedeno je u saopštenju tužilaštva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije