Hronika

Petrovićeva odbrana traži da stručnjaci objasne šta se dešavalo tokom poplava u Doboju

Petrovićeva odbrana traži da stručnjaci objasne šta se dešavalo tokom poplava u Doboju
Foto: N.N. | Petrovićeva odbrana traži da stručnjaci objasne šta se dešavalo tokom poplava u Doboju

BANJALUKA - Odbrana Obrena Petrovića, bivšeg gradonačelnika Doboja, kojem se, kao i nekadašnjem šefu dobojske Odsjeka civilne zaštite Milku Vidakoviću, sudi u Okružnom sudu u Banjaluci, najavila je da će tražiti vještačenje, kako bi stručnjaci objasnili šta se desilo u Doboju u maju 2014. godine, kada su ovaj pogodile katastrofalne poplave.

Petrovića i Vidakovića dobojsko Okružno javno tužilaštvo tereti za izazivanje opšte opasnosti tokom poplava u kojima je nastradalo 11 ljudi i pričinjena velika šteta.

Odbrana Petrovića najavila je da će u ovom slučaju predložiti vještačenje da se utvrdi šta se desilo u vrijeme poplava 2014. godine.

"Tokom postupka saslušaćemo i stručne svjedoke, biće tu i hidrologa. Uložićemo i materijalne dokaze koji se tiču poplava i na osnovu svega toga tražićemo vještačenje da stručnjaci objasne šta se desilo u Doboju 2014. godine", rekla je advokat Jadranka Ivanović.

U nastavku ovog postupka saslušano je još nekoliko svjedoka. Tako je svjedok Jovica Brkić rekao da je, nakon sviranja sirene za uzbunu koja se 15. maja 2014. godine oglasila oko osam časova bilo dovoljno vremena da se sklone stvari i evakuišu ljudi, a voda je u stari grad u Doboju ušla oko 11 časova.

On je kazao da je na dan poplave oko šest - pola sedam ujutro zvao radnike svoje u ordinaciju "Dr Brkić" kako bi sklonili stvari jer je pretpostavio da će biti poplava.

Brkić je u sudnici ispričao da je učestvovao u odbrani od poplava u Doboju i zajedno sa Petrovićem obilazio gradnju nasipa pored rijeke Bosne i potoka Liješanj.

"Dan prije poplave 14. maja vidio sam da raste rijeka Bosna i u popodnevnim satima zvao sam Petrovića kako bi se uključio u odbranu. On mi je rekao da se Štab već okuplja kod Željeznog mosta i tu sam otišao oko 18 časova. Radio se nasip uz potok Liješanj, a oko 20 časova se počeo raditi nasip pored Bosne prema Željezničkoj stanici po magistralnom putu. Nasip je zadržavao poplavni talas dobrim dijelom. Petrović je cijelo vrijeme bio na nasipu", naveo je Brkić.

Dario Lazić, direktor dobojske "Toplane", koji je u vrijeme poplava radio u dobojskoj Gradskoj upravi, kazao je da se na poziv Petrovića uključio u gradnju nasipa pored potoka Liješanj i rijeke Bosne. Istakao je da se uradilo sve što se moglo i da se voda nije mogla zaustaviti.

"Voda je u grad Doboj ušla 15. maja oko 10.30 i prelila se preko nasipa, nije ga probila. Sirenu za uzbunu sam čuo oko osam časova", rekao je Lazić.

Zlatko Žakula, bivši direktor komunalnog preduzeća "Progres" u Doboju, kazao je da ga je zvao Petrović da uključi u odbranu od poplava i gradnju nasipa.

"Poziv je došao od sekretarice kad nisam bio tu. Obren me zvao i pitao - šta čekam, što se ne uključim. Rekao sam da sam već javio ljudima da se uključe u odbranu od poplava. Voda je 2014. godine bila viša sigurno za dva metra nego u vrijeme poplava 1965. godine", rekao je Žakula.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije