BEOGRAD - Članovi Vlade Srbije koju je vodio Zoran Đinđić položili su danas u Beogradu vijence na mjestu gdje je prije 18 godina ubijen tadašnji premijer.
Nekadašnji zamjenik Đinđića, Zoran Živković je novinarima u dvorištu Vlade Srbije gdje je atentat izvršen, rekao da su tu da pokažu koliko Đinđić i danas nedostaje.
"Mi smo ovde 18. put da pokažemo koliko Zoran danas nedostaje, ne samo nama kao njegovim prijateljima i saradnicima, ne samo njegovoj porodici, nego celoj Srbiji. Ovo je uvek najtužniji dan u godini, prvenstveno jer njega nema, a kad njega nema, onda i Srbija izgleda mnogo tužnije nego da je on živ", naveo je.
On je rekao i da smatra da bi Đinđić, da je živ, bio u penziji.
"Ali bi Srbija već bila uvedena u Evropsku uniju i on bi je tu uveo, da bi institucije već odavno radile svoj posao, vlast nikad ne bi bila povezana sa kriminalom kao što je danas povezana i mi bismo živeli u državi koja ima šansu da mladim generacijama obezbedi budućnost koja bi im omogućila da budu uvereni da mogu da ostanu ovde", dodao je.
Vijenac su ranije danas položili i članovi Vlade Srbije predvođeni premijerkom Anom Brnabić.
Zoran Đinđić ubijen je 12. marta 2003. godine u dvorištu zgrade Vlade Srbije, a za njegovo ubistvo na 40 godina zatvora osuđen je oficir Jedinice za specijalne operacije (JSO) Resora državne bezbednosti Zvezdan Jovanović. Na istu kaznu za organizovanje ubistva osuđen je i komandant JSO Milorad Ulemek.
Politička pozadina ubistva nikada nije otkrivena.
Zoran Đinđić rođen je 1. avgusta 1952. u Bosanskom Šamcu, u Bosni i Hercegovini.
Bio je prvi nekomunistički gradonačelnik Beograda posle 1945. godine, kao i jedan od osnivača Demokratske stranke, u kojoj je bio predsjednik Izvršnog odbora, a od januara 1994. godine do ubistva bio je predsednik DS.
Đinđić je bio prvi premijer Srbije poslije pada režima Slobodana Miloševića 2000. godine i dolaska na vlast Demokratske opozicije Srbije (DOS), a za vrijeme njegovog mandata pokrenut je proces demokratizacije društva i korijenitih ekonomskih i socijalnih reformi.
Vlada Srbije u vrijeme njegovog mandata zalagala se za saradnju s Haškim tribunalom i u to vrijeme uhapšeno je i izručeno nekoliko optuženika, među kojima i bivši predsjednik Srbije i Jugoslavije Slobodan Milošević.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.