BANJALUKA - Sve školske ustanove u Republici Srpskoj, od osnovnih i srednjih škola do visokoškolskih ustanova, biće zatvorene od sutra do 30. marta.
Rekao je ovo Radovan Višković, premijer RS, danas nakon održanog sastanka zvaničnika u Vladi RS u vezi s epidemiološkom situacijom u RS zbog virusa korona, od kojeg je u BiH dosad oboljelo petoro građana, dok je pod zdravstvenim nadzorom danas bilo 505 osoba, od toga 257 u RS i 248 u FBiH.
Višković je naglasio da se u istom periodu u trajanju od 21 dan zabranjuju i sva javna okupljanja radi sprečavanja širenja ovog virusa.
Istakao je da je preporuka zdravstvenog sektora da djeca što manje izlaze, kako bi se smanjilo moguće prenošenje virusa kovid-19.
"Vrtići će zasad nastaviti s radom, ali će se vršiti pojačana dezinfekcija tih ustanova", rekao je Višković.
Naglasio je da je dobra vijest što nema novih oboljelih od ovog virusa te dodao da se obavezuju zdravstvene ustanove u RS da naprave plan rada u vanrednim okolnosti, a sinoć je trebalo da bude održan sastanak s direktorima svih bolnica u RS.
Prema njegovim riječima, ove preventivne mjere donesene su u cilju da se ne moraju rješavati moguće posljedice, ali nema mjesta panici, te je dodao da će se i sportska takmičenja u RS održavati pred praznim tribinama.
Dok pojedine zemlje već zatvaraju granice za putnike koji dolaze s područja gdje je prisutna epidemija virusa korona, Višković je kazao da će tražiti pooštravanje kontrole za osobe koje dolaze iz Italije, Kine, Irana i Južne Koreje.
"Obratićemo se Savjetu ministara BiH i Graničnoj policiji BiH da se pooštre provjere osoba koje dolaze iz zaraženih područja", kazao je Višković.
Zoran Tegeltija, predsjedavajući Savjeta ministara BiH, razgovarao je danas u Sarajevu s premijerima RS Radovanom Viškovićem i FBiH Fadilom Novalićem o aktuelnoj situaciji, a nakon sastanka je data preporuka ministru bezbjednosti da uvede privremenu zabranu ulaska u BiH za strane državljane koji dolaze iz područja s intenzivnom transmisijom virusa korona.
To se odnosi na osobe koje su boravile u Italiji, pojedinim provincijama Kine, Južne Koreje i Irana.
Fahrudin Radončić, ministar bezbjednosti BiH, rekao je da će na prijedlog struke Ministarstvo bezbjednosti u Savjetu ministara podržati privremenu zabranu ulaska u BiH stranim državljanima koji dolaze iz navedenih zemalja.
Krizni štab Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo danas je donio odluku da se otkažu svi javni skupovi s više od 250 učesnika, kao i nastava za učenike srednjih zdravstvenih škola i studente fakulteta zdravstvenih usmjerenja.
"Svim nastavnicima i učenicima u javnim i privatnim osnovnim i srednjim školama koji imaju simptome respiratornih bolesti upućen je nalog da ne dolaze u školu, a ista mjera odnosi se i na vaspitače i djecu u javnim i privatnim obdaništima", kazali su u ovom kriznom štabu.
Vjekoslav Mandić, ministar zdravstva FBiH, rekao je da se može očekivati još slučajeva, te da se trenutno na području FBiH u izolaciji nalazi 248 osoba.
"Prvi slučaj ovog virusa na području FBiH je potvrđen. Radi se o ženskoj osobi iz Zenice pedesetih godina, koja se 5. marta vratila iz Italije", rekao je Mandić.
Prema njegovim riječima, ona je ranije bila u samoizolaciji, a trenutno se nalazi u Kantonalnoj bolnici u Zenici u izolaciji, s blažim simptomima bolesti i nema temperaturu.
Istakao je da će bolnice ukoliko se poveća broj oboljelih imati dovoljno kapaciteta.
"Možemo isprazniti cijeli odjel. Spremni smo pružiti adekvatan odgovor uz pomoć SZO-a, jer je za očekivati da će broj zaraženih rasti", kazao je Mandić.
Dodao je da je vrijeme da se svi ponašaju odgovorno i da se pridržavaju propisanih mjera, a protiv onih koji se ne budu pridržavali mjera biće pokrenut postupak utvrđivanja njihove prekršajne i kaznene odgovornosti.
Adnan Jupić, ministar zdravstva ZDK, kazao je da žena zaražena virusom korona iz Zenice ima blaže simptome bolesti, te da su s njom bila dva člana porodice, koji će biti izolovani i testirani.
U Inspektoratu RS su rekli da su dosad u cilju sprovođenja preventivnih mjera u RS zdravstveni inspektori podnijeli 117 rješenja o izolaciji i zdravstvenim nadzorom od 14 dana.
"Za nepridržavanje ovih mjera propisana je kazna za fizička lica od 200 do 600 KM", rekli su u ovom inspektoratu.
Mirza Palo, predstavnik Kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) u BiH, najavio je kontingent lične zaštitne opreme za zdravstvene radnike u BiH i drugi kontingent od 1.000 testova s reagensima za virus korona.
"Radi se oko 400 kilograma zaštitne opreme koja dolazi iz našeg globalnog centra u Dubaiju. To će biti raspoređeno. Naredne sedmice poslaćemo i drugi kontingent od 1.000 testova, s reagensima za virus korona", rekao je Palo.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.