BANJALUKA - Vrtoglavo poskupljenje drvne sječke i ostalih inputa te kašnjenje u isporuci šumskih drvnih sortimenata od strane dijela šumskih gazdinstava neki su od problema s kojima se suočavaju "Eko toplane" Banjaluka, gdje se brinu da li će imati dovoljno energenata za predstojeću sezonu, te poručuju da je povećanje cijena grijanja ili njihovo subvencionisanje neminovnost.
Od 2017, kada su osnovane, ovo im je godina sa najvećim izazovima, odnosno problemima koji snažno utiču na dalje poslovanje i likvidnost ovog privrednog društva, a samim tim je upitna i sezona grijanja koja slijedi.
"Cijene drvne sječke, kao i ostalih inputa, znatno su porasle u odnosu na prethodnu sezonu. Tako je, na primjer, samo električna energija poskupjela za više od 40 odsto od početka ove godine", navode iz "Eko toplana".
I to nije sve... Za predstojeću sezonu su, kako ističu, od njihovog strateškog partnera, "Šuma Republike Srpske", dobili nepovoljnije uslove u odnosu na prošlu godinu. Osim povećanja cijena, suočavaju se, kako dodaju, i sa neisporukom ugovorenih količina od strane šumskih gazdinstava, iako se dogovorene količine, prema ugovorima, avansno plaćaju.
"U ovom trenutku suočeni smo s trendom isporuke koji ne garantuje da će biti obezbijeđene ugovorene količine za predstojeću sezonu grijanja. Od januara do juna tekuće godine isporučeno je svega oko 42 odsto od ukupno ugovorene količine za taj period, a pojedina šumska gazdinstva uopšte ne isporučuju drvni sortiment, bez obzira na ugovore i uplaćene avanse", naveli su iz "Eko toplana".
S druge strane, iz "Šuma Republike Srpske" tvrde da većina njihovih organizacionih dijelova neometano isporučuje šumske drvne sortimente "Eko toplanama", a kada je riječ o cijenama, ističu da je do povećanja došlo zbog povećanja svih troškova proizvodnje, te velike potražnje za sortimentima.
Iz "Šuma Republike Srpske" pritom naglašavaju da su cijene određene cjenovnikom šumskih drvnih sortimenata i šumske biomase, te da su one iste za sve kupce, a određuju se shodno kretanjima na tržištu.
"Javno preduzeće, pored velikog problema koji je nastao zbog nedostatka izvođača radova, ulaže ogromne napore da se obezbijede potrebne količine za 'Eko toplane' Banjaluka. Jasno je da bez podrške javnog preduzeća projekat grijanja ne bi bio moguć, ali mi očekujemo i saradnju samog kupca te da on preuzima sortimente tokom čitave godine, a ne samo u periodima kada kupcu odgovara, pravdajući to problemima sa skladištenjem", navode iz "Šuma Republike Srpske".
Iz "Šuma" ističu da se u toku realizacije ugovora pojavljuju određeni problemi saradnje po pojedinim šumskim gazdinstvima, te da se oni moraju prevazići.
Tvrde, između ostalog, da ih je jedno šumsko gazdinstvo obavijestilo da pomenuti kupac nije dolazio na utovar iako je uredno pozivan, dok je kod drugog organizacionog dijela problem bio u tome što nije bila izvršena uplata od strane kupca u aprilu i maju, te iz tog razloga nije vršena isporuka.
Iz "Eko toplana", međutim, poručuju da je svaki njihov postupak u skladu s ugovorima koje imaju sa "Šumama Republike Srpske".
"Naši spoljni saradnici - prevoznici obavljaju uslugu utovara. Problem je ako je oblovina na nepristupačnom terenu, odnosno na zemljanim putevima gdje kamioni ne mogu prići, ili ako se utovar jednog kamiona vrši u nekoliko odjela po nekoliko sati, uglavnom na završetku tih objekata, tako da do utovara nije došlo iz objektivnih razloga, što nam je izazvalo dodatne troškove povratka praznih kamiona", kažu iz "Eko toplana" te dodaju da im je avans od ŠG Prijedor vraćen jer im to gazdinstvo ne isporučuje sirovinu.
Kako dodaju, generalno sva ŠG od početka godine su svaki dan bila u avansu tako da je samo od njih zavisilo kome će usmjeriti ugovorenu sirovinu.
"Na kraju svakog mjeseca ostajalo je avansiranih sredstava po ŠG u vrijednosti preko 100.000 KM koje kod nekih ŠG stoje i po nekoliko mjeseci. U pitanju su primjeri Doboja, Teslića, Šipova itd. Nažalost, i cijene su različite po ŠG za isto drvo i klasu i uvećane su, pravdajući to tržištem kao da ono nije jedinstveno", kažu iz "Eko toplana".
Naglašavaju da je od ukupno ugovorenih količina od 74.000 metara kubnih za 2022. godinu do sada isporučeno oko 15.000 metara kubnih, što govori o tome da je neophodno "Eko toplane" staviti u prioritet isporuke bar od matičnog ŠG Banjaluka, ako ne od svih ostalih gazdinstava, čime bi se smanjili troškovi prevoza i ne bi se tražila alternativna i skuplja tržišta.
Iz "Eko toplana" ujedno procjenjuju da će ova godina biti vrlo izazovna i puna rizika, s obzirom na globalno tržište energenta, kao i na unutrašnje probleme prilikom nabavke. Kako poručuju, teško je i govoriti o tome koliko će "Eko toplane" koštati predstojeća sezona kada je riječ o energentima.
Osim toga, podsjećaju iz "Eko toplana", s obzirom na porast cijena svih inputa inicirali su i povećanje cijena grijanja, a na potezu je gradska vlast.
"Neophodno je imati u vidu da se bez povećanja cijena grijanja ili dodjele subvencija od strane nadležnih dovodi u pitanje grijanje Banjalučana u sezoni 2022/2023. Naime, s prihodima na osnovu postojeće cijene grijanja 'Eko toplane' ne mogu obezbijediti potrebne količine energenta za cijelu sezonu, tako da su neophodni ili povećanje cijena grijanja ili subvencije", navode iz "Eko toplana".
Štaviše, i iz Gradske uprave priznaju da se preduzeće "Eko toplane" zbog svih poskupljenja na tržištu suočavaju sa velikim problemima.
Podsjećaju da je gradonačelnik Draško Stanivuković rekao da je neminovno da, zbog povećanja cijena na cjelokupnom tržištu, i grijanje mora da poskupi, ali će grad i tu obavezu da preuzme na sebe, a sve kako građani ne bi osjetili teret poskupljenja ni ovaj put.
Za ove namjene, kako dodaju iz Gradske uprave, grad bi morao da izdvoji oko dva miliona KM, a ta sredstva mogu da se obezbijede iz rebalansa budžeta.
"Gradonačelnik je rekao kako će oni da predlože da i ovaj teret poskupljenja grad preuzme na sebe, ali da gradskoj administraciji za to treba podrška skupštinske većine", navode iz Gradske uprave Banjaluka.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.