Društvo

Trgovska gora i klimatske promjene prioriteti konferencije u Trebinju

Trgovska gora i klimatske promjene prioriteti konferencije u Trebinju
Foto: Vesna Duka | Trgovska gora i klimatske promjene prioriteti konferencije u Trebinju

TREBINJE - Iako Republika Srpska ne može uticati na globalne klimatske promjene, potrebno je preventivno djelovati da se očuva zdrava sredina koju imamo na načine i uz mehanizme koji su nama dostupni.

Ovo je zaključeno na konferenciji o klimatskim promjenama koja se već petu godinu za redom odvija u Trebinju, a koja se ove godine bavila rizicima i zajedničkim djelovanjem u regionu, sa glavnom panel diskusijom vezanom za Trgovsku goru, dok se drugi panel odnosio na klimatske promjene i mogućnosti uticaja na njih u domenu službi našeg regiona.

Konferenciji je prisustvovao i ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS Bojan Vipotnik, koji je istakao da je na nama da pokušamo ublažiti negativne efekte klimatskih promjena i to je jedino što može Republika Srpska, dok Trgovska gora treba da se tiče svih nas.

"Upoznali smo učesnike širu javnost dokle se došlo sa aktivnostima vezanim za Trgovsku goru, prevashodno kada su u pitanju naše institucije, nevladin sektor, ministarstava Vlade i svih institucija u Federaciji BiH i na nivou zadničkih organa BiH, upoznavajući ih sa aktivnostima koje provodi Hrvatska i zauzimajući zajednički stav i sa akademskom zajednicom koja se aktivno uključije za budućnost ove naše borbe", kazao je Vipotnik.

On je pojasnio da je stavljen veliki broj primjedbi na hrvatsku studiju zaštite životne sredine, dajući jedan sveobuhvatan dokument sa naše strane, a glavna zamjerka je što se nisu bavili prekograničnim negativnim uticajem, što u Evropi nije zabilježeno, ali su zato krenula istraživanja na teritoriji Republike Srpske.

"Imali smo i prve inicijalne rezultate, sa prvim nespornim činjenicama dovoljnim da Hrvatska odustane od toga, jer je, između ostalog, utvrđena velika propusnost određenih sedimenata u dijelu odakle se vrši napajanje vodom cijelog Novog Grada, a ugroženo je, u stvari preko 250.000 građana iz sliva Une, ali i cijele BiH", kazao je Vipotnik, dodajući da je Hrvatska bila izričita da neće dozvoliti pristup njihovim istraživanjima.

Sa druge strane je, kako kaže, Republika Srpska obavijestila Hrvatsku sa svim procesima vezanim za izgradnju aerodroma u Trebinju i uticaju na životnu sredinu, gdje je Hrvatska dala primjedbe na dostavljenu studiju, ali je na to odogovoreno i primjedbe su većinom nerelevantne.

Borislav Bojić, savjetnik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, je kazao da je dovoljno učinjeno sa domaćim ekspertima, te da će se dalje angažovati međunarodnu pravno-savjetodavnu grupu iz Francuske.

"Mi smo već u e-konsultiacijama i na prvoj sjednici Vijeća ministara dobili saglasnost pravobranilaštva, finansija i treba nam još Ureda za zakonodavstvo, što je formalnost, tako da ćemo angažovati ovu međunarodnu ekspertsku grupu, a zajedno sa našim stručnjacima ukazali prethodno na sve ono što oni treba da urade i tu smo svi u BiH jedinstveni“, kazao je Bojić, a takve aktivnosti je pozdravili i potvrdili predstavnici NVO Green team koji su i osnovani da bi se borili protiv nuklearnog otpada na Trgovskoj gori.

Stevan Bekan, direktor JU "Ekologija i bezbjednost" iz Trebinja je, ispred ove ustanove koja je njen suorganizator, istakao je da se ova konferencija uvijek bavi najaktuelnijim pitanjima iz oblasti zdravog života, te da je važno poslati snažnu poruku da i ovaj grad, kao i cijela Republika Srpska prate ono što se dešava i snažno podržavaju borbu za zdravi život u cijeloj Srpskoj.

"Naravno da se sve to odražava na sve nas i da se sutra tako nešto može dešavati i kod nas, iako i mi imamo svoje brige sa klimatskim promjenama, pa smo svjedoci i poplava i požara, tako da u cilju prevencije provodimo trenutno projekat vezan za rano uočavanje i detekciju požara, naročito korisnog za Trebinje i šire", kazao je Bekan.

Napominjući da su se odlučili investirati u sistem, a ne sanirati posljedice, on je pojasnio da je projekat ranog uočavanja požara predviđen da se realizuje fazno i zahtijeva znatna finansijska sredstva, a uključen je Grad Trebinje, Elektroprivreda RS, HET, o čemu će se još govoriti.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije