Društvo

Nezavisne istražuju: Svadba neizvodiva bez 15.000 maraka

Nezavisne istražuju: Svadba neizvodiva bez 15.000 maraka
Nezavisne istražuju: Svadba neizvodiva bez 15.000 maraka

BANJALUKA, SARAJEVO - Mladencima u BiH potrebno je minimalno 15.000 maraka kako bi isfinansirali svadbu s oko 250 zvanica.

Ističu to u preduzećima čija je djelatnost priprema ovog svečanog pira i u kojima naglašavaju da se budući supružnici često odlučuju na podizanje kredita kako bi uspjeli da pokriju troškove.

"Mislim da bez 15.000 maraka svadba ne može biti organizovana", ocjenjuje Ognjena Šurlan, vlasnica banjalučkog studija "Hera".

Ljudi iz branše naglašavaju da, ipak, sve zavisi od dubljine novčanika onog ko svadbu plaća, ali i želje samih mladenaca.

"Mi radimo na području cijele BiH i tačno znam da u Hercegovini prave velike svadbe, za razliku od centralne BiH, gdje su one jako skromne", ističe Šurlanova.

Kada se crta podvuče, iznajmljivanje svadbenog salona, muzika, hrana, piće, mladoženjino odijelo, vjenčanica, te neizostavne burme, i te kako će da zadaju finansijske poteškoće onima koji planiraju da stanu na ludi kamen. Naime, samo burme, u prosjeku, koštaju oko 400 maraka. Nekoliko stotina maraka vjerenici, na putu do supružnika, daju i fotografima, kao i kamermanima, kako bi njihov najveseliji dan bio ovjekovječen.

Osim toga, tu su i troškovi za pozivnice, dekoraciju, tortu, matičara te brojni drugi, koji u ovakvim investicijama uvijek iskrsnu.

Mladoženje, u prosjeku, za odijelo iskeširaju oko 500 maraka, a vjenčanice su znatno skuplje, što opet zavisi od toga da li će buduća supruga da se odluči za iznajmljivanje ili kupovinu ove haljine.

"Iznajmljivanje vjenčanice, koje se zapravo i najviše praktikuje, košta između 300 i 1.200 maraka. Dakle, prosjek je oko 700 KM", navode u banjalučkom salonu vjenčanica "Fortuna".

Iznajmljivanje vjenčanice oko 700 KM

Tokom ove analize pozvali smo i više svadbenih salona, kako u RS, tako i u FBiH, gdje su nam rekli da cijene iznajmljivanja i jelovnika zavise od planova i finansijskih mogućnosti mladenaca.

"Dešava se, i te kako, da se s njima dogovorimo da ceh plate nakon što se svadba završi, pošto tada imaju novac od 'slatke'", ispričali su nam u jednom salonu.

Rukovodioci tih objekata svoje računice kriju "kao zmija noge", pošto su cijene, tvrde, elastične, ali zato novopečeni supružnici pričaju da su troškovi bili i te kako visoki.

"Mi smo salu platili 3.500 maraka, te muziku dodatnih 1.000 KM. Osim toga, hrana i piće izašli su oko 8.000 maraka", priča nam jedna Banjalučanka.

U udruženjima za zaštitu potrošača mladima preporučuju da ne ulaze u zaduženja zbog ovog pira, ako za to nemaju adekvatno pokriće.

"Nama je drago da ima građana i potrošača koji to sebi mogu da priušte, ali nam je i žao ako ima onih koji se u ovako teškom ekonomskom i socijalnom stanju 'isprse' i izvan svojih mogućnosti ulaze u neizvjesnost na samom startu", ističe Gordana Bulić, predsjednik Upravnog odbora Saveza udruženja potrošača BiH.

Međutim, javna je tajna da mnogi mladenci računaju na "slatku", tokom koje se prikupe znatna sredstva, te se par "izvuče" iz dugova, a ponešto novca im i ostane.

Ni razvod nije jeftin

Ni razvod u RS nije jeftin, a cijena se kreće od 640 maraka, pa naviše, tvrde advokati.

"Nekima treba više vremena da se razvedu, nego što je trajalo njihovo zabavljanje, a od dužine procesa i te kako zavisi i cijena razvoda", ističu advokati, koji dodaju da se već u startu plaća 200 maraka takse sudu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije