Društvo

Milan Popović pronašao fosile iz perioda Panonskog mora (FOTO)

Milan Popović pronašao fosile iz perioda Panonskog mora (FOTO)
Foto: Milan Pilipović | Milan Popović pronašao fosile iz perioda Panonskog mora

GRADIŠKA - Fosile koji najvjerovatnije pripadaju periodu prije pet miliona godina i starijem, kada je ovdje postojalo Panonsko more, a ovi krajevi bili na njegovim obodima, u Gornjoj Jurkovici kod Gradiške pronašao je mještanin Milan Popović.

To su okamenjeni ostaci školjki, morskih zvijezda, puževa, morskih životinja i drugih organizama.

Na istoj lokaciji, tridesetak kilometara od Gradiške, Popović je pronašao i utisnute tragove ili fosilne zapise, koji prema navodima Dušana Kojića, arheologa u Zavičajnom muzeju, potiču iz starijeg razvojnog perioda.

"U potoku blizu kuće, gdje ima mnogo krečnjaka i uglja, pronašao sam više okamenjenih školjki različitih boja i veličina. Ima ih i na drugim lokacijama u selu, koje je, kako smatraju naučnici, bilo na kraju, na obali Panonskog mora. Tu su se vjerovatno susretali more i kopno. Ovo su dokazi takvoj tvrdnji", smatra Popović.

U fosilima je prepoznao različite oblike.

"Svaki od ovih okamenjenih oblika je zanimljiv na svoj način. U mojoj zbirci su takođe ostaci životinjskih skeleta, životinjske kosti, okamenjeni pužići, mala morska zvijezda...".

U Gornjoj Jurkovici, ispričao nam je Popović, postoje i drugi tragovi burne i značajne prošlosti.

Savino brdo je zbog ostataka legura, mješavine željeza i drugih metala, označeno u narodu kao gromovito.

Na tom mjestu često udaraju gromovi pa od njega narod zazire i izbjegava tu da radi bilo šta, da sakuplja sijeno kad se naoblači. Očigledno je da na Savinom brdu postoje zalihe željezne rude.

"Ne idi na Savino brdo kada zagrmi, nego ga obiđi što dalje i što brže. Tako se ovdje govori od davnina", podsjeća Milan Popović, veoma posvećen istraživanju prošlosti svoga kraja.

"Gornja Jurkovica je veoma interesantno arheološko, geološko i paleontološko područje. Imamo nalazišta uglja, kaolina, različitih ruda... U našem selu je čuvena pećina. Sa speleološkog stanovišta ona čini objekat od četiri nivoa. Sastav je od dolomita i krečnjaka. Bogata je pećinskim nakitom kao što su stalaktiti i stalagmiti. Iznad sela je Gradina, sa značajnim ostacima, potom lokalitet Kaca koja nas tragom arheoloških nalazišta povezuje sa drevnim gradom Balkisom u Bakincima", objašnjava Milan Popović specifičnosti svoga sela, nekada veoma naseljenog, a sada sa mnogo pustih kuća i staračkim domaćinstvima.

"Kada bi se područje Gornje Jurkovice značajnije istražilo i uredilo, a u svijet poslala poruka o seoskim znamenitostima, ovo mjesto u podnožju pitome Kozare bilo bi raj za turiste", smatra Popović.

Predmete koje je pronašao, napominje, rado bi ustupio ustanovama u Gradišci ili Banjaluci na istraživanje i čuvanje.

Jasni dokazi o morskom životu

Arheolog Dušan Kojić smatra da fosili pronađeni u Gornjoj Jurkovici potiču iz perioda Panonskog mora i da su jasni dokazi o morskom životu na ovom području.

"To je interesantno s arheološkog i paleontološkog ugla, a daljim istraživanjima biće poznato više podataka i činjenica. Primjeri kalupa i odljevaka školjki i mekušaca u sedimentnim stijenama na ovom području su vrlo česti. Fosili su uglavnom tragovi ostataka samog organizma. Međutim, oni takođe mogu biti tragovi koje je organizam ostavio", smatra Kojić.

 

 

 

 

 

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije