Društvo

Dvije osobe zalutale u minsko polje u BiH, demineri prilikom spasavanja naišli na tri mine

Dvije osobe zalutale u minsko polje u BiH, demineri prilikom spasavanja naišli na tri mine
Foto: Dejan Rakita/PIXSELL | Dvije osobe zalutale u minsko polje u BiH, demineri prilikom spasavanja naišli na tri mine

Deminerski tim Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ) sinoć je na lokalitetu Šipin Most – Turića Do na području opštine Donji Vakuf, proveo operaciju "Brzi odgovor" prilikom koje su spasene dvije osobe iz obilježenog minskog polja.

Služba civilne zaštite Donjeg Vakufa, putem Kantonalne uprave civilne zaštite Travnik, u poslijepodnevnim časovima obavijestila je FUCZ da su dvije osobe ušle u minski sumnjivo područje na lokalitetu Šipin Most – Turića Do u opštini Donji Vakuf, saopšteno je iz FUCZ-a.

 “U skladu sa procedurom za ‘Brzi odgovor’, odmah je pokrenuta operacija spašavanja i na lice mjesta upućen deminerski tim FUCZ sa deset pripadnika. Obaviješten je i regionalni ured BH MAC-a Travnik koji je na teren uputio svog predstavnika. Nakon dolaska na teren ostvarena je telefonska komunikacija sa osobama koje su se nalazile u minski rizičnom području kako bi se spriječilo njihovo pomjeranje kojim bi se, zbog mogućnosti kontakta sa eksplozivnim sredstvom, doveli u dodatnu opasnost. Nakon procjene na mjestu događaja, u skladu sa standardnim operativnim procedurama, pristupilo se deminiranju sigurne staze, a operativne aktivnosti trajale su od 18:15 do 19:40 sati kada su osobe izvedene iz minskog polja, na sigurnu površinu i predata patroli Policijske stanice Donji Vakuf”, navodi iz FUCZ-a, prenosi N1.

Prilikom formiranja sigurne staze do osoba koje su se nalazile u minskom polju, pronađene su i obilježene dvije protivtenkovske mine TMRP-6 i jedna protivpješadijska mina PMR-2A.

“Bitno je da su građani svjesni da su mine i neeksplodirana ubojna sredstva opasna po život i zdravlje ljudi bez obzira što je od njihovog korištenja tokom rata prošlo 30 godina. Pronađene mine ili druga eksplozivna sredstva ne smiju se dodirivati, već pronađeno sredstvo treba prijaviti civilnoj zaštiti putem telefonskog broja 121 ili policiji putem telefonskog broja 122. Korisno je da se mjesto gdje je sredstvo uočeno vidno obilježi, po mogućnosti fotografiše i zapamti lokaciju kako bi je mogli pokazati nadležnom timu za uklanjanje eksplozivnih sredstava. Skreće se pažnja svima koji svakodnevne aktivnosti vode van naseljenih mjesta i u prirodi da se ne kreću na područjima koja ne poznaju kako ne bi zalutali u minska polja, da poštuju i čuvaju minske oznake i nikako ne ulaze unutar područja označenih minskim oznakama”, poručuju iz FUCZ-a.

Dodaju i da je već neko vrijeme dostupna besplatna aplikacija “BH Mine Suspected Areas” koja omogućava da građani, uz pomoć pametnih telefona, mogu u svakom trenutku vidjeti lokaciju na kojoj se nalaze u određenom trenutku i njenu udaljenost od područja za koje se sumnja ili je potvrđena njena miniranost.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije