SARAJEVO - Tužilaštvo BiH zatražilo je na ročištu da Sud BiH osumnjičenom za ratne zločine nad srpskim stanovništvom bivšem generalu Armije BiH Fikretu Prevljaku hitno oduzme pasoš zbog mogućnost bjekstva, te da mu zabrani putovanja, uz obavezno javljanje tri puta u nadležnu policijsku stanicu.
Tužilac Marjana Čobović navela je da Prevljak nije bio na liječenju u Turskoj, kako se tvrdi, jer prema medicinskoj dokumentaciji koju je pribavilo Tužilaštvo terapija koja mu je propisana svela se na neke vitamine.
Zahtjev za zabranu kontaktiranja sa svjedocma naveden je zato što bi boravkom na slobodi mogao uticati na svjedoke.
Čobovićeva je istakla da je Prevljak osumnjičen da je po komandnoj odgovornosti počinio krivično djelo ratnog zločina protiv civilnog stanovništva srpske nacionalnosti i njihovo zatvaranje u logore na području sarajevskog naselja Hrasnica.
"Tražimo da mu bude oduzet pasoš BiH i da mu ne bude dozvoljeno izdavanje lične karte koja je istekla", rekla je Čobovićeva.
Ona je dodala da je Prevljak osumnjičen za ratne zločine koji su počinjeni nad srpskim stanovništvom koje je zatvarano i zlostavljano u garažama i podrumima u Hrasnici, odvođeno na prinudni rad, a na kopanju rovova mnogo njih je poginulo.
"U zatvorenim logorima su zlostavljane žene i djeca, a ti logori su bili pod kontrolom Prevljaka i držani su u nehumanim uslovima", istakla je Čobovićeva i navela imena ljudi koji su pobijeni.
Čobovićeva je istakla da su zatvorenici srpske nacionalnosti, njih oko 100, prvo bili zatvoreni u školi "Aleksa Šantić" u Hrasnici, a da su potom odvedeni u garaže i podrume, te da su i stražari koji su ih čuvali sistemski mučili zatvorenike.
"Postoje i pisani i usmeni nalozi, čime ih je izložio smrtnoj opasnosti", navela je Čobovićeva.
Ona je danas pomenula pokojnog Slavka Jovičića koji je takođe prošao torturu hrasničkih logora.
"O ovim zločinima su svjedočili Bošnjaci, a svjedočili su o zlostavljanju i o ubistvima i o ranjavanju", otkrila je Čobovićeva.
Prema njenim riječima, Prevljaku se stavlja na teret i posuđivanje zarobljenika od Devete brdske brigade njegovoj Četvrtoj motorizovanoj brigadi, a koji su korišteni za "radove" na prvim linijama, kojom prilikom je više njih poginulo.
Ona je navela da je od 30 zarobljenika koji su "posuđeni" od Devete brdske brigade vraćeno samo njih 18, a da su ostali poginuli, te da o tome postoji 45 izjava i 20 materijalnih dokaza.
Ona je naglasila da je Prevljak kao komandant štaba 4. motorizovane brigade Armije BiH počinio zločin tako što je dovođeno srpsko stanovništvo iz Hrasnice, Sokolović kolonije Butmira.
Čobovićeva je istakla da Neretljaku mora biti izrečena mjera zabrane napuštanja BiH, a po tom prijedlogu Prevljak će moći da se kreće po cijeloj BiH s obzirom na to da ima nekretnine u Konjicu.
Ona je napomenula da Prevljaku treba odmah da bude oduzet pasoš, da postoji mogućnost bjekstva s obzirom na to da je već godinu i po boravio u Turskoj, te da prema medicinskoj dokumentaciji nije na liječenju niti uzima bilo kakvu terapiju.
"U Turskoj je boravio godinu i po dana i samo jedanput je dolazio u BiH", navela je Čobovićeva i dodala da Prevljak tamo nije boravio zbog liječenja, da je znao da je za njim raspisana potjernica, te da postoje okolnosti koje ukazuju na bjekstvo.
Čobovićeva je navela da Prevljak ima stambeni prostor u naselju Vrapčići i vilu u Butmiru.
Prevljakov advokat Vasvija Vidović je navela da je odbrana juče saznala šta mu je stavljeno na teret, ali se protivi prijedlogu mjere zabrane kojom je Prevljaku zabranjeno napuštanje BiH.
Vidovićeva smatra i da je neosnovana mogućnost potencijalnog bjekstva, jer se, kako tvrdi, nakon saznanja o istrazi odmah javio advokatima i došao u BiH.
Ona je potvrdila da je tačno da Turska ne izručuje osumnjičene za krivična djela ratnog zločina, ali da se Prevljak uredno javio i da će se i dalje odazivati svakom pozivu.
Vidovićeva je istakla da njegova supruga i dijete nisu napuštali BiH, osim u kraćim periodima, te da on nema nekretnine u Turskoj, što, kako tvrdi, ukazuje da ne postoji mogućnost bjekstva.
Ona je zatražila da se broj javljanja policiji smanji na dva puta i dodala da je Prevljaku istekla lična karta i vozačka dozvola.
"Njegov posao je vezan za Konjic i bilo bi neophodno da mu se produže ti dokumenti", smatra Vidovićeva.
Ona tvrdi da, što se tiče ostalih mjera zabrane, Prevljak svakako nema namjeru da kontaktira sa svjedocima, te da prijedlog da se tri puta javlja nadležnoj policijskoj upravi pretjeran i da treba da se smanji na dva puta, jer Prevljak zbog posla koji obavlja u Konjicu, ponekad tamo ostaje dva-tri dana.
Tužlaštvo je ostalo kod svog prijedloga, a sudija Enida Hadžiomerović će odluku o mjerama zabrane donijeti u zakonskom roku, rečeno je na ročištu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.