BANJALUKA, SARAJEVO, BIHAĆ - Zatražićemo od Predsjedništva BiH da Oružane snage BiH zaštite granice, a po potrebi i da se ona zatvori.
Ovo je danas nakon hitne sjednica Vlade RS, kojoj su prisustvovali i predsjednik RS Milorad Dodik i predsjednik Narodne skupštine RS Nedeljko Čubrilović, izjavila Željka Cvijanović, premijerka RS, dodajući da će MUP RS pojačati prisustvo u pograničnim opštinima i da će RS, kako je najavila, od Granične policije BiH zahtijevati da radi svoj posao te da pojača svoje aktivnosti.
"Republika Srpska neće prihvatiti nijednu odluku Savjeta ministara BiH ukoliko on utvrdi mjeru koja se odnosi na teritiju RS u vezi s migrantima", kategorična je Cvijanovićeva. Dodala je da RS nema uslova za zbrinjavanje odnosno nema resursa i novca da zbrine migrante, kojih, kako je istakla, po nekim informacijama ima već 3.000.
"Postoje informacije o tome da prema BiH dolazi između 50.000 i 120.000 migranata", upozorila je ona i dodala da ne smijemo da budemo naivni. "Možemo imati ogromne probleme jer ljudima koji dolaze ne može se utvrditi identitet, a nemamo ni njihovu zdravstvenu istoriju", rekla je Cvijanovićeva i istakla da će tražiti da se uđe u postizanje novih dogovora o politici dobijanja azila.
Čubrilović je rekao da nisu dobre informacije, pogotovo one kontradiktorne, koje u jednom trenutku govore da je sve pod kontrolom, a onda vidimo da ništa ne funkcioniše.
"Ovaj narod je human i biće tako. Treba imati na umu da nećemo ugroziti svoj narod. Ozbiljnost treba imati na svim nivoima", rekao je on.
Dodik je rekao da podržava zaključke Vlade RS i da oni koji su izazvali ovu krizu treba da snose odgovornost, a to je zapadna alijansa.
"Žao mi je svakog čovjeka, ali mi nismo prouzrokvali te probleme", naglasio je Dodik i rekao da će RS učiniti sve da zaštiti dosadašnji način života.
"Ne želimo promjene strukture stanovništva i preduzećemo sve mjere kako bismo zaštitili imovinu i ljude", rekao je Dodik. Podsjećajući da su granice ranije zatvorili Mađarska i Hrvatska, pozvao je nivo BiH da uradi isto. Dodao je da je danas bilo veoma dobro slušati jedinstvo Vlade po ovom pitanju, da su ovo ozbiljni zaključci i da će se ozbiljno pozabaviti ovim pitanjima.
Podaci s terena govore da je migrantska kriza u BiH na vrhuncu, pa je tako, prema posljednjim podacima, od početka godine do danas registrovano 2.869 migranata i najviše njih je iz Sirije, Pakistana, Libije, Alžira, Tunisa...
Slobodan Ujić, direktor Službe za poslove sa strancima, rekao je da u Sarajevu trenutno boravi oko 1.000 migranata, a da je u Unsko-sanskom kantonu (USK) njih 600. Dodaje da migranti neće iz Sarajeva i da je potrebno naći način da se sklone sa zelenih površina i urbanih dijelova te da im se obezbijede smještaj i zdravstvena zaštita. Na desetine njih svakodnevno boravi na otvorenom bez adekvatne odjeće, hrane i uslova za higijenu. Prema informacijama iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajeva, mnogi od njih boluju od teških bolesti. U parku kod Vijećnice više nema dovoljno šatora, pa neki spavaju i na otvorenom, pod vedrim nebom. Nisu raspoloženi za priču, samo kažu da žele dalje prema EU.
Što se tiče USK, u posljednjih sedam dana broj migranata u Bihaću se udvostručio, a za razliku od ranijeg perioda, kada su se na ulicama mogli vidjeti uglavnom muškarci, sada je prisutan veliki broj žena i djece.
Salem Midžić, predsjednik Crvenog krsta u Bihaću, rekao je da u prihvatnom centru u objektu nedovršenog đačkog doma sada boravi 180 izbjeglica, s tim da se njihov broj povećava. Dodao je da su za migrante organizovani kuhinja te zdravstveni pregledi i zaštita. Kaže da je mnogo teža situacija na području Velike Kladuše, gdje trenutno boravi mnogo veći broj stranih državljana, a ne postoji nikakav organizovan prihvat, zbog čega su migranti u centralnom gradskom parku organizovali šatorsko naselje, gdje ih boravi nekoliko desetina.
Da se broj migranata povećava, potvrdio je i Dragan Mektić, ministar bezbjednosti BiH, koji ističe da se migranti ne mogu zaustaviti na granici sa Srbijom, Crnom Gorom i Hrvatskom. Zoran Galić, direktor Granične policije BiH, zatražio je hitno zapošljavanje graničnih policajaca ili prebacivanje drugih policijskih službenika na te poslove kako bi hitno bili raspoređeni na granice s Crnom Gorom i Hrvatskom.
Zbog sve složenije situacije s migrantima danas će da raspravlja i Koordinacino tijelo za pitanje migracija u BiH.
Brojevi
2.869 migranata ušlo od početka godine
1.000 migranata u Sarajevu
600 migranata u Unsko-sanskom kantonu
Rješenje
Predsjednik SDS-a Vukota Govedarica ocijenio je da se pitanje migranata mora rješavati zajednički i da se tiče i Savjeta ministara BiH i entitetskih vlada.
Kaže da problem migranata "nije u najznačajnijoj mjeri zatekao BiH", kao i da nije mjerodavan da ocjenjuje dosadašnji rad institucija BiH u tom smislu.
"Socijalistička partije smatra da BiH nije mjesto za prihvat oko 50.000 izbjeglica iz Sirije i drugih bliskoistočnih zemalja", ocijenio je predsjednik stranke Petar Đokić. Zatražio je odlučno djelovanje institucija BiH, koje su, kaže, veoma pasivne i ne bave se tim pitanjem.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.