BANJALUKA, SARAJEVO - Naoružavaju nam se komšije i nemamo pravo da pred time zatvaramo oči, već moramo imati odgovor.
Ukratko, tako glasi najnoviji stav iz SDA, koja zahtijeva više novca za Oružane snage (OS) BiH, a čemu su se oštro usprotivili iz Srpske.
SDA, naime, zahtijeva od aktuelne vladajuće većine da pristupi utvrđivanju fiskalnog okvira i izradi budžeta institucija BiH za 2025. godinu, te da osigura značajno povećanje sredstava namijenjenih za opremanje i obučavanje OS BiH.
"Niko nema prava da zatvara oči pred procesima koji se odvijaju u susjednim zemljama, koje se intenzivno i ubrzano naoružavaju i ponovo aktiviraju, ili to namjeravaju uraditi, obavezno služenje vojnog roka. Uzevši u obzir te procese, kao i opštu situaciju u svijetu, BiH mora imati adekvatan odgovor", naveli su, između ostalog, iz SDA.
Ali, u stranci kojom rukovodi Bakir Izetbegović otišli su i korak dalje.
"Disbalans u naoružavanju sasvim izvjesno će imati političke posljedice i dodatno ohrabriti politike koje djeluju protiv BiH, te može predstavljati potencijalne veoma ozbiljne sigurnosne izazove", kažu iz SDA.
Radovan Kovačević, drugi zamjenik predsjedavajućeg Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost parlamenta BiH, kaže da je BiH okružena prijateljskim zemljama.
"Što se tiče nas iz Republike Srpske, neće biti apsolutno nikakvih povećanja troškova za OS BiH, izuzev toga da se mora pratiti da ljudi koji su zaposleni u OS, koji su iz cijele BiH, moraju da imaju adekvatna primanja, od kojih mogu dostojanstveno da žive. Za to ćemo imati razumijevanja, a za sve ostalo neće postajati naša saglasnost. Veoma je jednostavno - BiH nema s kim da ratuje, okružena je prijateljskim zemljama", poručio je Kovačević u izjavi za "Nezavisne novine".
Prema njegovim riječima, oni koji imaju iluzije da BiH treba da bude vojna sila i da treba ili može bilo kome da prijeti, treba od toga što prije da odustanu.
"Poruke koje čujemo iz SDA su jako loše i maltene nam govore da bi moglo doći do nekog regionalnog sukoba. To je katastrofalno, o tako nečemu uopšte ne treba razmišljati, tako nešto se nikada više neće dogoditi i Srpska sigurno u takvom nečemu neće učestvovati i neće dati saglasnost", kaže Kovačević.
Aleksandar Radić, vojni analitičar i stručnjak za bezbjednost, ističe da stav koji stiže iz SDA predstavlja nacionalni pogled na situaciju, što je, kako kaže, jako opasno u državi sa tri konstitutivna naroda, jer se sagledava "opasnost" koja proističe iz modernizacije, naoružavanja i jačanja oružanih snaga dvije susjedne zemlje, Srbije i Hrvatske.
"Naravno, u formuli funkcionisanja BiH to bi trebalo da predstavlja tabu temu, mora se obazrivo pričati o tome. BiH ima na snazi od 2017. dugoročan plan modernizacije, ali on gotovo ni u jednom elementu nije proveden. Ali znate kako, koliko para, toliko muzike", rekao je Radić za "Nezavisne novine".
On podsjeća da u BiH postoje tri konstitutivna naroda, zajedničke oružane snage i zajednički interesi.
"Postoji tu još jedan problem. Ne treba zaboraviti da je voljom stranog faktora ukinuto obavezno služenje vojnog roka u BiH. Dok Srbija i Hrvatska obnavljaju koncept služenja, BiH nema šanse ni da obezbedi kadar. Priča je jako složena i vrlo bitne su tu međunarodne procene i ne može tu jednostrano da se kaže: 'E sada treba dati pare i mi ćemo kupiti oružje'", naveo je Radić.
Izjavu smo pokušali dobiti i od Zukana Heleza, ministra odbrane BiH, ali se na naše pozive nije javljao.
Inače, u svom zahtjevu, iz SDA su, između ostalog, napisali i da OS BiH "moraju dobiti sredstva koja će im omogućiti opremu i obučavanje i za učešće u međunarodnim mirovnih misijama, te posebno za potrebe pomoći civilnom stanovništvu u vanrednim okolnostima izazvanim prirodnim nepogodama i katastrofama, kao što su poplave, požari i zemljotresi".
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.