SARAJEVO - "Ustavom BiH nedvojbeno je utvrđeno da su odluke Ustavnog suda BiH konačne i obvezujuće i da su entiteti u obavezi da poštuju odluke institucija BiH. U tom kontekstu, predloženi referendum u Republici Srpskoj, koji od birača u RS traži da se izjasne o pitanju o kome je već odlučio Ustavni sud BiH, je destabilizirajući i podiže političke tenzije, koje nekonstruktivno odvlače pažnju sa veoma ozbiljnih ekonomskih i socijalnih izazova pred kojima se BiH nalazi. Pozivamo vlasti Republike Srpske da ne održe referendum.
Navodi se ovo u izjavi koju su usaglasili ambasadori zemalja članica Savjeta za provođenje mira (PIC) na sjednici održanoj u Sarajevu. Svoje mišljenje izdvojila je Rusija jer, kako je rekao ambasador ove zemlje u BiH Petar Ivancov, "u tekstu izjave se samo osuđuje i prijeti".
Ostatak usaglašene izjave prenosimo u cjelosti:
"Iako referendum o entitetskim praznicima može potpadati pod nadležnost jednog entiteta, bilo koji referendum mora biti proveden na način koji je u skladu sa Ustavom BiH, i ne može kršiti Opći okvirni sporazum za mir niti ustavni okvir BiH. Ambasadori Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (Peace Implementation Council - PIC) primili su k znanju uvjeravanja Vlade RS da je cilj referenduma da bude „korak ka provedbi odluke Ustavnog suda BiH". Ali je Upravni odbor PIC-a također konstatirao da su predsjednik RS i Narodna skupština RS (NSRS) više puta osporavali nadležnost državnih pravosudnih institucija u BiH. Takve izjave i potezi protivni su Općem okvirnom sporazumu za mir i vladavini prava, i jednostavno su neprihvatljive.
U tom kontekstu, ističemo da nijedan referendum ne može promijeniti činjenicu da su odluke Ustavnog suda BiH konačne i obavezujuće. Odluka Ustavnog suda BiH ostaje na snazi u potpunosti i mora se poštovati, u skladu sa Općim okvirnim sporazumom za mir. Politički direktori Upravnog odbora PIC-a su više puta istaknuli, između ostalog i u junu 2016. i decembru 2015. godine, "da je Ustavni sud BiH sastavni dio Aneksa 4. Općeg okvirnog sporazuma za mir, i da je ključan za njegovu provedbu." Upravni odbor PIC-a još jednom je potvrdio svoju podršku visokom predstavniku kao konačnom autoritetu za tumačenje civilnih aspekata Općeg okvirnog sporazuma za mir, u skladu sa Aneksom 10. Sporazuma i relevantnim rezolucijama Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda.
Upravni odbor PIC-a poziva institucije BiH da ovo pitanje riješe kroz ustanovljene zakonske procedure i postojeći ustavni okvir, te putem konstruktivnog dijaloga. U tom kontekstu, konstatiramo da su pred Ustavnim sudom BiH već u toku postupci koje su pokrenuli predstavnici državnih institucija s ciljem ocjenjivanja ustavnosti odluke NSRS o referendumu, kao i zahtjev za preispitivanje odluke Ustavnog suda BiH o Zakonu o praznicima RS koji je podnijela NSRS. Koliko je poznato Upravnom odboru PIC-a, predsjednik Ustavnog suda je nagovijestio da bi se sjednica Suda mogla održati prije referenduma.
Upravni odbor PIC-a nadalje poziva sve strane u BiH da se suzdrže od ishitrenih mjera i retorike koja vodi podjelama, koje samo produbljuju negativnu političku atmosferu. U tom kontekstu, Upravni odbor PIC-a žali zbog korištenja secesionističke retorike na svim stranama, i još jednom potvrđuje svoju neupitnu opredijeljenost za teritorijalni integritet i fundamentalnu strukturu BiH kao jedinstvene, suverene države koja se sastoji od dva entiteta, bez prava na otcjepljenje. Nećemo tolerirati bilo kakvo kršenje Općeg okvirnog sporazuma za mir, uključujuci, između ostalog, i pokušaje otcjepljenja. Neće biti prekrajanja geografske karte BiH.
Upravni odbor PIC-a ce nastaviti pratiti ovo pitanje i dalji razvoj dogadaja", zaključeno je u izjavi.
Zajednički stav, za koji je potreban konsenzus, nije postignut s obzirom na to da je Rusija izdvojila svoje mišljenje.
"Nismo podržali tekst zajedničke izjave jer se u njemu samo prijeti i osuđuje. Smatram da se do rješenja problema koji postoji može doći, prije svega, dijalogom", rekao je Ivancov.
Ambasador Rusije je dodao da se o potrebi za dijalogom priča još od novembra 2015. godine kada je i donesena odluka Ustavnog suda BiH.
"Smatramo da su učesnici tog procesa trebali biti malo mirniji i da su se tada trebali dogovoriti o nekoj izbalansiranoj odluci, ali su se do sada tražili samo ustupci od Republike Srpske", ocijenio je Ivancov.
Ruski ambasador smatra da su na neki način i drugi trebali da pripomognu u pronalaženju rješenja u tom procesu, napominjući da on nema pravo da se miješa u donošenje odluka Ustavnog suda.
"Mislim da je Ustavni sud trebalo da bude malo pažljiviji, ne samo prema zakonu, nego i prema sveukupnoj situaciji u BiH", ocijenio je Ivancov.
On smatra problematičnim to što tekst usaglašenog dokumenta traži ustupke isključivo od Republike Srpske, umjesto da poziva na dijalog, zbog čega je Rusija i izdvojila svoje mišljenje.
Prema pravilniku donošenja odluka PIC-a, ako na prvom sastanku ne bude postignut koncenzus zakazuje se druga sjednica na kojoj je za zvaničan stav PIK-a potrebna prosta većina.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 15. jula Odluku o raspisivanju referenduma o Danu Republike 25. septembra na cijeloj teritoriji Srpske.
Referendumsko pitanje o kome će se građani Republike Srpske izjasniti glasi: "Da li podržavate da se 9. januar obilježava i slavi kao Dan Republike Srpske?".
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.