BiH

Odbijen veto Kluba Bošnjaka na kriminalizaciju klevete u Srpskoj

Odbijen veto Kluba Bošnjaka na kriminalizaciju klevete u Srpskoj
Foto: Ilustracija/Arhiva | Odbijen veto Kluba Bošnjaka na kriminalizaciju klevete u Srpskoj

BANJALUKA Veto koji je u petak, 28. jula, Klub bošnjačkog naroda u Vijeću naroda RS podnio na Zakon o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika RS, a kojim se kriminalizuje kleveta u Srpskoj je odbijen.

Naime, Vijeće naroda RS nije postiglo saglasnost na odluku o pokretanju postupka zaštite vitalnog nacionalnog interesa na sporni zakon, a predmet je sada upućen Zajedničkoj komisiji Narodne skupštine Republike Srpske i Vijeća naroda RS za usaglašavanje zakona, propisa i akata, koja će se o istom amandmanu izjasniti već sutra, na sjednici koja je zakazana za 11 časova.

Da zakon ode na zajedničku komisiju, uprkos tome što nije dobio podršku Vijeća naroda RS, omogućilo je to što je na sjednici Vijeća pet delegata jednog naroda (u ovom slučaju Kluba Bošnjaka) glasalo za veto.

Ako i na zajedničkoj komisiji ne bude saglasnosti o uloženom vetu i zakonu, konačnu odluku će donijeti Ustavni sud Republike Srpske.

Armin Hamzić, delegat Kluba bošnjačkog naroda u Vijeću naroda RS, kazao je za "Nezavisne novine" da je amandman koji je uložio taj klub glatko odbijen.

"Pet delegata Bošnjaka je bilo za ovaj amandman, odnosno bilo je protiv ovog zakona u ovakvoj formi. U Klubu Srba troje je bilo suzdržano, a svi ostali su bili protiv naše apelacije. Nedostajao je samo jedan delegat u Klubu Bošnjaka, ostali delegati su bili prisutni", rekao je on te dodao da ne očekuje da će se u vezi s ovim pitanjem nešto promijeniti ni nakon sutrašnje sjednice zajedničke komisije.

"Sudeći po ovome danas, ne očekujem da će biti ikakvog dogovora i dolaska do zajedničke riječi. Ustavni sud će odlučivati o zakonu", naveo je Hamzić.

Delegat istog kluba Alija Tabaković kazao je da se spornim zakonom ograničavaju ljudska prava i slobode.

"Tražili smo da se ove kazne koje su predviđene i sam zakon koji posebno tretira novinare i medije ukine. Nažalost, nije bilo raspoloženja", kazao je Tabaković.

On je naveo da i u slučaju da Ustavni sud RS ne prihvati amandman i podrži zakon, ostaje opcija apelacije Ustavnom sudu BiH. Takođe, on je naglasio da usvajanje ovakvog zakona u konačnici može koštati Bosnu i Hercegovinu u napredovanju ka Evropskoj uniji i njenim evroatlantskim integracijama.

"Ukoliko država bude stagnirala, a sigurno hoće ovim zakonom, onda će ispaštati svi građani u Bosni i Hercegovini", istakao je Tabaković.

Ljubiša Krunić, delegat Kluba srpskog naroda u Vijeću naroda, istakao je da je ovo anticivilizacijski i sraman zakon te da je ovo udar na slobodu govora i mišljenja svih naroda i građana Republike Srpske, a ne samo jednog naroda.

"Ako ovaj zakon stupi na snagu onako kako je izglasan u NS RS, svakako ćete za slobodno izrečenu riječ, nažalost, krivično odgovarati, umjesto da se slučajevi vode kao dosad u građanskoj parnici. Onda će svi koji slobodno misle i pokušaju dokazati kriminal i korupciju odgovarati i imati problem u ostvarivanju nekih svojih građanskih prava. Ovim zakonom se pokušava legalizovati kriminal i korupcija", rekao je Krunić.

Sa navedenim se ne slaže predsjedavajuća Vijeća naroda RS Srebrenka Golić. Ona je istakla da se tekst bilo kojeg zakona ne mijenja u Vijeću naroda, kao što se to radi u Domu naroda BiH, te da ta institucija nije mjesto za ovaj amandman.

"Ukoliko neko smatra da su ovim zakonskim odredbama povrijeđene Evropske konvencije o ljudskim pravima, zatim ukoliko je povrijeđena ustavnost i zakonitost, to nije vitalni nacionalni interes, tada bi trebalo apelacijom djelovati prema Ustavnom sudu, dokazati da je to povrijeđeno, gdje je sasvim drugi postupak, a ne zaštita vitalnog nacionalnog interesa", kazala je Golićeva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije