BANJALUKA - Agencija za poštanski saobraćaj BiH samo je jedna od desetina sličnih agencija na "državnoj grbači", javnosti gotovo nepoznatih, ali izuzetno dobro plaćenih, čemu svjedoči i revizorski podatak da je za 12 zaposlenih u 2012. samo na bruto plaće i naknade potrošeno čak 612.000 KM.
Kako je navedeno na sajtu Agencije, ovaj regulator, između ostalog, obavlja djelatnosti u oblasti poštanskog saobraćaja, daje i oduzima licence i utvrđuje visinu troškova, donosi akte i propise, utvrđuje metodologiju i jednstvenu tarifnu politiku i dr.
Međutim, svih prethodnih godina nema pouzdanih informacija o rezultatima rada grupe 12 ljudi, čija tri čelna čovjeka mjesečno sa svim dodacima zarađuju oko 4.000 KM (startna plaća predsjedavajućeg Vijeća Agencije je 3.330 KM, a dva zamjenika 3.100 KM).
Milenko Šego, glavni državni revizor, kaže da se Ured za reviziju institucija BiH posljednjih godina sve više bavi i revizijom učinka rada i utvrđivanjem "da li se stvari rade na pravi način". Međutim, on ističe da revizori nemaju šta revidirati ako neka od agencija nema posla, podsjetivši da nije posao revizije ocjena o svrsishodnosti rada neke agencije ili direkcije.
"Kada na dnevni red dođe i revizija učinka državnih Agencija, vidjećemo da li su stvari urađene na pravi način i da li je ono što je urađeno imalo jasno definirane ciljeve. Građani u BiH se generalno pitaju šta su dobili za uloženi novac", ističe Šego.
Agencijom za poštanski saobraćaj, sa sjedištem u Sarajevu, upravlja Vijeće na tripartitnoj osnovi koje se rotira, po uzoru na Predsjedništvo BiH. Trenutni predsjedavajući je Šerif Isović (Bošnjak), a njegovi zamjenici su Delivoje Đerić (Srbin) i Eduard Šakota (Hrvat). Juče je na poslu bio samo Šakota, koji na pitanje o rezultatima revizorskog izvještaja i ocjeni da Agencija nema nikakvog plana za borbu protiv korupcije, odgovara da "nisu oni jedini koji to nemaju".
"Upravo planiramo napraviti taj dokument", rekao nam je Šakota.
Na ostala pitanja, o visini plaća, broju zaposlenih i rezultatima rada, nije želio da odgovara, zahtijevajući da pitanja pošaljemo mejlom, što smo i uradili, ali odgovore nismo dobili do zaključenja ovog broja "Nezavisnih".
Inače, za svoj rad Agencija neposredno odgovara Ministarstvu prometa i komunikacija BiH, a posredno i Vijeću ministara te Parlamentarnoj skupštini BiH. Pokušali smo juče stupiti u kontakt i sa resornim ministrom Damirom Hadžićem, ali on je bio zauzet sjednicom Vijeća ministara i prisustvom na sjednici parlamenta BiH.
Dobro upućeni tvrde da je rad u ovoj agenciji posao snova za "običnog" čovjeka. Ne samo zbog podatka da je prosjek bruto plaća 12 zaposlenih oko 3.700 KM, već i zbog činjenice da im je država odobrila da mogu godišnje potrošiti 77.000 za naknade, 22.000 KM na telefone, 21.000 KM za putne troškove, dok su do marta ove godine troškovi reprezentacije bili potpuno van kontrole i bez pravilnika.
Prema saznanjima "Nezavisnih", predsjedavajući Vijeća Agencije i zamjenici, dakle, sva trojica pojedinačno, imaju službene golfove 6, koje su mogli koristiti do mile volje sve do marta ove godine, kada su, pod pritiskom revizora, utvrdili Pravilnik o korištenju.
Iz dijela revizorskog izvještaja za 2012.
- 535.000 KM bruto plate i naknade
- 116.000 KM unajmljivanje imovine i opreme
- 77.000 KM naknade troškova zaposlenih
- 32.000 KM ugovorene i druge usluge
- 22.000 KM izdaci telefonskih i poštanskih usluga
- 21.000 KM putni troškovi
- 21.000 KM izdaci za energiju i komunalije
- 18.000 KM izdaci za prevoz i gorivo
- 13.000 KM izdaci za tekuće održavanje
Spor u vezi s uvođenjem barkoda
Kako saznajemo, javni poštanski operater iz RS "Pošte Srpske" vodi višemjesečni spor s Agencijom u vezi sa primjenom barkod prijemnog broja (oznake za pošiljke). "Pošte Srpske", naime, već su obavijestile sve ovlaštene međunarodne operatere o uvođenju novih barkod oznaka, kako bi se pošiljke ovog operatera mogle razlikovati od pošiljki ostala dva ("Hrvatskih pošta" i "BH pošte"), te da će kao prelazno rješenje koristiti QM, umjesto BA za posljednja dva karaktera u barkodu. Međutim, u Agenciji i Ministarstvu prometa i komunikacija BiH se protive ovom koraku, tvrdeći da je on u suprotnosti sa Ustavom BiH i Zakonom o poštama. Kako saznajemo, spor bi mogao otići i do UN-a, kojima se "Pošte Srpske" namjeravaju obratiti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.