BiH

EU nezadovoljna što nema sporazuma o migracijama

EU nezadovoljna što nema sporazuma o migracijama
Foto: Anadolija/Arhiva | EU nezadovoljna što nema sporazuma o migracijama

BANJALUKA, BRISEL - Evropska unija je zbog pritiska migranata na svoje granice blizu postizanja istorijskog dogovora o jedinstvenom migratornom pristupu. U sklopu tog pristupa jedna od kockica čitavog mozaika je region zapadnog Balkana, preko kojeg je proteklih godina dolazio najveći broj migranata, zbog čega su neke zemlje, poput Austrije, od Evropske komisije zatražile da pronađe način da se ovaj problem riješi.

Rješenje je pronađeno u posebnom sporazumu koji bi Evropska granična služba Frontex potpisala sa svim zemljama regiona, uključujući i BiH. Ovi sporazumi su potpisani sa svima, osim s BiH.

U Frontexu su za "Nezavisne" potvrdili da su sporazume već potpisali s Albanijom, Crnom Gorom, Srbijom i Moldavijom, a da je uskoro predviđeno potpisivanje sa Sjevernom Makedonijom.

"Naša agencija može da pokrene takve operacije izvan EU samo ako postoji državni sporazum EU sa zemljom u pitanju", objasnili su nam oni. Pojasnili su nam, takođe, da u tom procesu ne učestvuje njihova agencija, nego da se o sporazumu pregovara između EU i zemalja u pitanju.

Ferdinand Kenig, portparol kancelarije EU u BiH, za "Nezavisne" je rekao da je BiH jedina  zemlja u regionu koja sporazum s Frontexom nije potpisala i da EU očekuje da će u skladu s namjerom koju je javno izrazio Nenad Nešić, ministar bezbjednosti BiH, bez odugovlačenja doći do usvajanja inicijative o statusnom sporazumu s BiH.

"Urgiramo da vlasti BiH preduzmu neophodne korake, poput usvajanja novog zakona o strancima i novog zakona o graničnim kontrolama u skladu s evropskim standardima, kako bi pojačali menadžment granica i migracija. U tom smislu, razočaravajuće je što je u Predstavničkom domu BiH odbijen prijedlog zakona o graničnoj kontroli. To je propuštena šansa ka evropskom putu", rekao je on.

Podsjetio je da je od 2018. godine EU dodijelila 140 miliona evra kako bi se poboljšao sistem menadžmenta migracija i pojačali kapaciteti.

"Kada se sadašnja situacija poredi s tim vremenom, situacija u BiH je značajno poboljšana jer migranti u ovoj zemlji imaju mnogo bolju zaštitu i humaniji tretman", kazao je on.

Nadležne službe u BiH ističu da se pritisak sa Unsko-sanskog kantona u posljednje vrijeme prenosi prema Gradišci, te da trgovci ljudima na tom području traže nove rute.

Nešić kaže da bi sporazum s Frontexom značajno popravio situaciju s migrantima.

"U narednom, vrlo kratkom periodu, imamo namjeru da formiramo tim za pregovore, da odredimo šefa pregovaračkog tima i da na taj način napravimo prvi korak ka sporazumu sa Frontexom. Ja već obavljam unutrašnje konsultacije i mogu da kažem da postoji unutrašnja spremnost da se postigne dogovor sa Frontexom", rekao je Nešić.

S obzirom na to da je EU, po svemu sudeći, postigla kompromis između zemalja članica, sasvim sigurno je da će se sada pojačati pritisak prema zemljama izvan EU da se što prije potpišu adekvatni sporazumi. Iako još nisu završene sve procedure, već sada je jasno da će zemlje koje imaju spoljnu granicu s EU primati veći broj migranata, kako bi se oslabio pritisak na zemlje unutar EU, koje su obično ekonomski jače i privlačnije migrantima, pa je najveći broj njih završavao u tim zemljama.

Zbog nezadovoljstva lokalnog stanovništva nepostojanjem dogovora o migrantima, proteklih godina došlo je do jačanja stranaka desnice u više zemalja EU, pa je EU odlučila da nađe kompromisno rješenje koje bi pojačalo menadžment migracija, a istovremeno obezbijedilo humani tretman ljudi koji dolaze.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije