Banja Luka

Mladi banjalučki šahisti ispisali šahovsku istoriju u BiH

Mladi banjalučki šahisti ispisali šahovsku istoriju u BiH
Foto: Ustupljena fotografija | Mladi banjalučki šahisti ispisali šahovsku istoriju u BiH

BANJALUKA - Šahovski klub Gambit iz Banjaluke ispisao je šahovsku istoriju Bosne i Hercegovine kada je na 24. kadetskom i omladinskom prvenstvu BiH osvojio šest medalja i time postao najbolji bh. šahovski klub u konkurenciji 129 takmičara iz čak 39 klubova.

Kako je u razgovoru za "Nezavisne novine" rekao Nemanja Šipka, predsjednik i trener u Šahovskom klubu Gambit, ovo prvenstvo je finalno takmičenje na kojem učestvuju djeca i mladi, a iz ovog kluba se plasiralo 10 takmičara.

"Od njih 10, šest je osvojilo medalje, od čega dvije zlatne, tri srebrne i jednu bronzu. To znači da se njih pet plasiralo na prvenstvo Evrope", kazao je Šipka.

Dodao je da su ovim rezultatom postali najuspješniji šahovski klub u BiH.

Da pripreme pred takmičenja u ovom klubu traju cijelu godinu, potvrdio je Šipka, navodeći da se šah kod njih igra 355 dana u godini.

"Klub Gambit je poznat po tome da radimo u kontinuitetu tokom čitave godine. Imamo deset slobodnih dana početkom godine, a ostatak godine traju redovni treninzi u kontinuitetu", kazao je Šipka.

Istakao je da u ovom klubu, čim se završi prvenstvo BiH, počinju pripreme i treninzi za narednu godinu.

"Pripreme i trenažni procesi traju u kontinuitetu cijele godine, ali, naravno, oko mjesec dana pred samo takmičenje to sve je još malo intenzivnije", naveo je Šipka, dodajući da su sami treninzi raznovrsni i prilagođeni znanju članova.

"U klubu imamo tri grupe po nivou znanja, početna, srednja i napredna ili, kako ih mi zovemo, grupa lovac, grupa top i napredna je grupa kraljica", pojasnio je Šipka.

Da je šah važan intelektualni sport za mlade, koji nosi brojne benefite, potvrdio je Šipka, naglašavajući da je ovaj sport u više od 40 zemalja svijeta prepoznat i integrisan u obrazovni sistem.

"Deklaracijom Evropskog parlamenta naloženo je svim državama članicama Evropske unije da šah integrišu u obrazovni sistem", naveo je Šipka.

Istakao je da je u vrijeme kada sve više djece ima problema sa fokusom, pažnjom i koncentracijom, šah sjajan alat za borbu protiv ovih problema 21. vijeka.

"Sistemsko izučavanje šaha poboljšava fokus, pažnju i koncentraciju. A to su upravo svi problemi koji nastaju prevelikom upotrebom mobilnih telefona i konzumiranja brzog sadržaja kroz društvene mreže", rekao je Šipka, dodajući da upravo zbog toga savjetuje roditeljima da njihova djeca krenu sa izučavanjem šaha.

"Za djecu je možda najveća vrijednost da se kroz bavljenje šahom, pored ovih benefita, rađaju nova prijateljstva. Tome posvećujemo posebnu pažnju, da naši članovi budu jedna velika porodica", kazao je Šipka, ističući da ne treba zaboraviti ni putovanja na koja idu članovi kluba.

"Naši članovi koji su kod nas u klubu pet ili šest godina više su proputovali sa mnom kao njihovim trenerom, širom BiH i regiona, nego što su možda sa svojim roditeljima bili ukupno na putovanjima", naveo je Šipka.

Istakao je da se sljedeće evropsko takmičenje, na koje ide pet od šest takmičara koji su osvojili medalje, održava u  avgustu ove godine u Pragu, a da se u novembru ove godine održava Svjetsko šahovsko prvenstvo u Brazilu.

 

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije