Svemir

Kineska sonda Čange's-6 se vratila na Zemlju sa tamne strane Mjeseca (VIDEO)

Kineska sonda Čange's-6 se vratila na Zemlju sa tamne strane Mjeseca (VIDEO)
Foto: Screenshot/YouTube | Kineska sonda Čange's-6 se vratila na Zemlju sa tamne strane Mjeseca (VIDEO)

Kineska lunarna sonda Čang'e 6 spustila se na Zemlju nakon 53-dnevne misije na Mjesecu, donoseći uzorke mjesečevog tla sa njegove tamne strane po prvi put u istoriji svemirskih istraživanja.

Modul je sletio u kineskoj oblasti Unutrašnje Mongolije 25. juna u 14:07 po pekinškom vremenu (08:07 po vremenu u zemljama bivše Jugoslavije), prenosi portal Aviation Week.

Kineska nacionalna televizijska mreža CCTV prenosila je direktno ulazak sonde u Zemljinu atmosferu i njeno spuštanje na tlo, ali nije poznato da li su svi uzorci prikupljeni tokom misije - uspješno vraćeni. Sonda je, nakon spuštanja prevezena helikopterom za Peking, gdje je rastavljena kako bi uzorci sa Mjeseca bili podvrgnuti analizi i istraživanju, navodi Kineska nacionalna svemirska administracija (CNSA).

Čang'e 6 lansiran je sa satelitskog lansirnog centra Venčang 3. maja i sletio je 2. juna u krater Apolo u basenu Južni pol-Aitken na Mjesecu.

O misiji ove sonde pisao je i portal Aero.rs. Prema riječima univerzitetskog profesora Kanga Guohua, uzorci mogu pružiti "izuzetno važne tragove o formiranju i evoluciji Sunčevog sistema", s obzirom na to da je sonda bila u najstarijem i najdubljem basenu na Mjesecu.

"Uspkešno izvođenje misije Čang'e 6 dovelo je do proboja u ključnim tehnologijama kao što su retrogradni dizajn i kontrola orbite Mkeseca, brzo inteligentno uzorkovanje na tamnoj strani Mkeseca i uspon (polijetanje) sa te strane Mjeseca", dodao je Kang.

Čang'e 6 bio je opremljen sa uređajima koji su kreirani u Evropskoj svemirskoj agenciji (European Space Agency - ESA): analizatorom sastava jona mjesečeve površine, ali i instrumentom za detekciju radona (Francuska) i laserskim reflektorom (Italija).

Očekuje se da se saradnja ESA i CNSA nastavi u novim projektima, nakon sastanka koji je zakazan za oktobar. Još uvijek nije poznato da li će kineska agencija dati pristup uzorcima koji su prikupljeni na Mjesecu naučnicima iz drugih zemalja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Video

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije