Grčki arheolozi su u blizini sela Chiliomodi, na Peloponezu, pronašli ostatke nekad izgubljenog antičkog grada Teneje.
CNN javlja kako tim stručnjaka vjeruje da su grad na jugu zemlje osnovali zarobljenici tokom Trojanskog rata i to u 12. ili 13. vijeku prije nove ere.
Ministarstvo kulture Grčke saopštilo je kako je lokacija grada ranije bila zabilježena samo u istorijskim izvorima i svjedočenjima, ali arheolozi su ovaj put uspjeli otkriti lokaciju grada prateći otkrića nakita, kovanica i ostatke stambenih jedinica.
Tim na čijem je čelu arheologinja Elena Korka, prvi put je na području od 672 kvadratnih metra pronašao ostatke objekata za koje se vjeruje da su ostaci samog antičkog grada.
Korka je istakla kako je značajno da su otkriveni ostaci grada, staze i arhitektonska struktura.
”Pronašli smo dokaze života i smrti… I to je samo jedan mali dio istorije ovog mjesta. Period koji dolazi će nam omogućiti da procijenimo mjesto na kojem se nalazimo“, kazala je Korka.
Dodala je kako su u temeljima zidova pronađeni dječiji grobovi, što je ključna stvar kada je riječ o dokazima o postojanju grada.
"Tokom rimskog perioda postojala su striktna pravila gdje pokopavate mrtve. Samo su bebe mogle biti ukopane unutar objekata u gradu, svi ostali su bili ukopavani napolju", pojasnila je Korka.
Arheolozi su pronašli dijelove gline, mramora i kamenih podova, a zidovi su bili prekriveni malterom. Otkriven je i prostor za skladištenje i glinena cijev duga 3,5 metra za koju se pretpostavlja da je korištena za kanalizaciju.
Dvorišta, stubovi i niz drugih stvari ukazuju kako je riječ o raskošnoj arhitekturi, a to dalje ukazuje na raskoš i blagostanje u gradu.
Korka je istakla kako su iskopavanja počela 2013, a fokusirana su na grobnice iz helenističkog i rimskog perioda u okolini grada, gdje su arheolozi do sada otkrili devet grobova. Ipak, ostaci naselja u antičkom gradu prvi put su otkriveni ove godine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.