Nauka

Otkriće korejskih naučnika: Da li je stvoren lijek koji može da produži život

Otkriće korejskih naučnika: Da li je stvoren lijek koji može da produži život
Foto: Unsplash | Otkriće korejskih naučnika: Da li je stvoren lijek koji može da produži život

Starenje je neizbježan proces koji često dovodi do niza zdravstvenih problema. Stoga, istraživanje starenja postaje sve značajnije. Naučnici istražuju načine kako usporiti starenje i smanjiti njegove negativne posljedice na ljudsko tijelo.

Iako starenje izaziva postepeno opadanje svih tjelesnih sistema, jedan od ključnih faktora koji doprinosi ovome je poremećaj homeostaze proteina, poznatiji kao proteostaza, piše SciTech Daily.

Naše ćelije posjeduju različite mehanizme koji detektuju oštećene ili nepravilno savijene proteine i razlažu ih. Ovi sistemi kontrole kvaliteta proteina sprečavaju aglomeraciju i akumulaciju defektnih proteina, čime se smanjuje ćelijski stres i dugotrajni problemi. Kako starimo, ovi sistemi gube svoju funkciju, što dovodi do razvoja mnogih degenerativnih bolesti povezanih sa starenjem, uključujući Alchajmerovu i Parkinsonovu bolest. Stoga, očuvanje mehanizama proteostaze može biti ključ za povećanje dugovječnosti i poboljšanje kvaliteta života starijih osoba.

U tom smislu, istraživački tim iz Koreje, predvođen profesorom Seogang Hjunom sa Univerziteta Čung-Ang, sproveo je istraživanje o vezi između dva osnovna sistema kontrole kvaliteta proteina: proteasoma i autofagije. Njihova studija, objavljena 15. avgusta 2024. godine u časopisu Autophagy, otkrila je lijek koji može očuvati funkciju ovih sistema, pokazujući značajne anti-aging efekte.

Proteazomi su složeni proteini koji razlažu oštećene proteine na manje peptide, dok autofagija predstavlja proces u kojem ćelije "gutaju", razgrađuju i recikliraju veće strukture, uključujući agregate proteina, kroz formiranje specijalizovanih vezikula. Ova dva sistema djeluju u skladu kako bi održala proteostazu, ali mehanizam njihove sinergističke aktivacije za smanjenje efekata starenja do sada nije bio dobro razjašnjen.

Na jednom akademskom skupu, prof. Hjun je saznao o lijeku IU1, za koji je otkriveno da može poboljšati aktivnost proteasoma. Ovaj podatak inspirisao je istraživački tim da testira anti-aging efekte lijeka.

Istraživači su koristili voćne mušice iz roda Drosophila kao model za proučavanje starenja. Zbog kratkog životnog vijeka i sličnog propadanja mišića kao kod ljudi, Drosophila predstavlja vrijedan model za istraživanje starenja. Kada su liječili mušice lijekom IU1, mjerili su različite parametre vezane za ponašanje i proteostazu.

Rezultati su bili ohrabrujući.

"Inhibicija aktivnosti sveprisutne specifične peptidaze 14 (USP14), jednog od komponenti proteazomskog kompleksa, lijekom IU1 poboljšala je ne samo aktivnost proteazoma već i aktivnost autofagije istovremeno. Demonstrirali smo da ovaj sinergistički mehanizam može poboljšati slabost mišića povezanih sa starenjem kod voćnih muva i produžiti njihov životni vijek", navodi profesor Hjun.

Ovo istraživanje nije ostalo samo na životinjskim modelima; slični rezultati su postignuti i u ljudskim ćelijama, što ukazuje na potencijal lijeka IU1 za primjenu u ljudskoj medicini.

Ovi nalazi imaju značajne posljedice za razvoj terapija protiv starenja.

"Smanjena homeostaza proteina je glavni karakterističan znak degenerativnih bolesti kao što su Alchajmerova i Parkinsonova bolest. Rezultati naše studije mogli bi postaviti temelje za razvoj tretmana za razna stanja povezana sa starenjem", ističe prof. Hjun.

Interesantno je napomenuti da su voćne muve korišćene u ovom istraživanju genetski modifikovane kako bi se bolje pratila promjena u proteinskoj homeostazi. Takođe, otkriće IU1 može otvoriti nove pravce istraživanja u oblasti farmakologije, sa ciljem razvijanja lijekova koji ne samo da produžavaju životni vijek, već i poboljšavaju kvalitet života starijih osoba.

Istraživanje lijeka IU1 može značajno doprinijeti razumijevanju mehanizama starenja i pružiti nove mogućnosti za borbu protiv degenerativnih bolesti, čime se otvaraju vrata za dalja istraživanja i razvoj terapija koje mogu promijeniti pristup staranju i povezanim zdravstvenim problemima, prenosi Telegraf.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije