Nauka

On je bio najveći Teslin rival

On je bio najveći Teslin rival
Foto: Pixabay/Ilustracija | On je bio najveći Teslin rival

Tomas Edison je imao preko hiljadu patenata.

Neki su čak napravljeni na osnovu njegovih ideja, ali u mnogo većem broju slučajeva je radio sa pronalascima drugih naučnika, a onda ih preuzimao kad shvati kako bi nešto mogao da zaradi od njih.

U današnje vrijeme često mu se odaju priznanja za pronalaske bez kojih ne bismo mogli da zamislimo svakodnevicu, a mnogo manje priznanja otišlo je sjajnim naučnicima i inovatorima koji su zapravo radili za njega i bili pravi pronalazači. Jedan od njih je i Nikola Tesla.

Ipak, Tesla je pristao neko vrijeme da radi za njega, ali vrlo brzo se osamostalio, međutim "rat" između dva naučnika nikada nije prestao, prenosi Stil.

1. Edison se bogatio, Tesla živio kao siromah

Edison je bio bogat i stalno je tražio načina da bude još bogatiji. Dok se Edison bogatio na račun sjajnih naučnika i pronalazača koji su radili za njega, Tesla je živio i više nego skromno. Edison je umro kao bogat čovjek, a Tesla skoro kao siromah.

2. Ubio čovjeka da bi dokazao da Tesla griješi

Edison je koristio sve što je mogao protiv Tesle i njegovog rada. Išao je dotle da je napravio električnu stolicu na kojoj je koristeći Teslinu naizmjeničnu struju, pogubio čovjeka.

3. Rat jednosmjerne i naizmjenične struje

Edison nikako nije želio da Tesla uspije sa svojim projektom oko naizmjenične struje jer bi to predstavljalo prijetnju Edisonovom projektu jednosmjerne struje.

Javna debata je organizovana. Da bi dokazao da navodno Tesla griješi, ubio je strujom nekoliko životinja, među njima i jednog slona. Na kraju Tesla je ipak odnio pobjedu.

4. Ismijavao radio talase

Da Edison nije prozvao i osporavao jedno od najvažnijih Teslinih izuma – uređaj koji se zasnivao na radio talasima – još tokom Prvog svjetskog rata kada je to Tesla predlagao, mnogo života bi bilo spaseno jer bi mogle da se detektuju neprijateljske podmornice.

5. Šamar Nikoli Tesli

Edison je imao medalju koja je nazvana po njemu, a koja je dodijeljena Tesli. Tu medalju je dodijeljivala grupa koja se zvala „Institut elektroinženjera“, inače sve Edisonovi prijatelji. Prvi šamar u lice je što se Edison nalazi na medalji koja reprezentuje rad nečega sa čim Edison nema mnogo veze. Drugi šamar u lice je da jedna takva medalja bude dodijeljena Tesli 1916. godine.

6. Ništa ne valja što nije isplativo

Edison nije želio da plati Tesli 50.000 dolara kako bi popravio svoj DC motor. Tesla je naime uspio da jednu neefikasnu stvar pretvori u nešto veoma efikasno što je Edisonu sačuvalo gomilu novca. Samo je rekao da Tesla nije razumio američki smisao za humor.

Edison je pokazao koliko je škrt time što je ponudio da Teslinu nedjeljnu platu sa 18 dolara poveća na cijelih 25 dolara. Tesla je dao otkaz, a onda se mučio sve dok nije uspio da stane na svoje noge i da počne da radi sam za sebe.

7. Preuzeo priznanje za Fluoroskop

Fluoroskop (danas rendgen), uređaj koji pravi rendgenske slike, je nešto na čemu je Tesla radio mnogo prije Edisona. Edison je u toku ovog procesa doprinio da njegov jedan asistent dobije rak, od koga je poslije i umro. Ali je na kraju patent proradio.

8. Rugao se Teslinom načinu razmišljanja

Ne samo da je nazivao neke od genijalnih Teslinih ideja totalno nepraktičnim, nego nije ni cijenio Teslin brilijantan um. Tesla, koji je umio da radi do veoma kasno u noć, ostao je u celibatu do svoje smrti i bio je opsjednut svojim radom. Edison je, s druge strane, mnogo više radio na svom društvenom životu. U prilog tome govori i činjenica da je imao suprugu koja je imala samo 16 godina.

9. Pohlepan do krajnjih granica

Tesla je jednom prilikom u intervjuu Njujork Tajmsu kritikovao Edisona. “Edison je gajio prezir prema učenju iz knjiga i matematici kao nauci, vjerujući isključivo svom instinktu“.

S druge strane, Tesla je bio sjajan inženjer koji je bio fasciniran tehničkim aspektima svog rada. Posjedovao je fotografsko pamćenje, mogao je da memoriše cijelu knjigu, a imao je i trenutke genijalnosti kada bi mu se bukvalno pojavio nacrt ili šema uređaja koji tek treba da izmisli.

Edison je insistirao mnogo više na uređajima koji su mogli da imaju neku praktičnu primjenu, kako bi mu donijeli što veću zaradu, a manje se bavio naukom samo zbog nje same.

10. Bio je i više nego neuljudan

Pred kraj života Edison je navodno izjavio da bi volio da je poštovao i cijenio Teslin rad više nego što je to činio do tada. Nažalost, šteta je već bila učinjena – Tesla je umro siromašan i sam, dok je Edison umro bogat. Dok su radili zajedno, Edison je često Tesline ideje nazivao nepraktičnim ili im se rugao. Čini se da je Edison od početka znao da je imao jedan sjajan um koji je radio za njega, još od Teslinog dolaska u Ameriku. Tesla je već u to vrijeme imao nekoliko svojih patenata za uređaje koji su koristili rotirajuće magnetno polje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije