Hemičari sa holandskog univerziteta u Amsterdamu (UvA) konačno su otkrili kako je Rembrant uspio da svoju sliku "Noćna straža" (1642) uljepša upečatljivim zlatnim detaljima.
Oni su koristili visokotehnološke spektroskopske tehnike da identifikuju prisustvo žutih i narandžastih/crvenih pigmenata do najsitnijih detalja u čuvenom umjetničkom djelu, navodi se.
Istraživački tim je zaključio da je holandski umjetnik namjerno pomiješao određene pigmente arsen sulfida sa drugim pigmentima kako bi stvorio zlatni sjaj.
Studiju su u časopisu Heritage Science objavili Frederikue Broers i Nuška de Kajzer sa UvA Instituta za molekularne nauke, kao i istraživači u Rijksmuseumu u Amersterdamu.
Rembrant je koristio tehniku da naslika zlatne niti u izvezenom kaputu i duplim rukavima koje je nosio jedan od dvojica protagonista „Noćne straže„, poručnik Vilem van Rujtenburh.
Otkriće sulfidnih pigmenata arsena dio je projekta koji je započeo 2019. godine.
Istraživanje je otkrilo druge tajne, uključujući prisustvo arsena i sumpora u Van Rujtenburhovoj odjeći nakon skeniranja rendgenskom fluorescencijom. Kao rezultat toga, istraživači pretpostavljaju da je Rembrant koristio pigmente arsena sulfida.
Sada se smatra da je širi spektar takvih materijala bio dostupan umjetnicima u Amsterdamu iz 17. vijeka, u odnosu na ono što se ranije vjerovalo, prensosi RTCG.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.