ŽENEVA – Više decenija saradnje Rusije s Evropskom organizacijom za nuklearna istraživanja (CERN) u Ženevi bliži se kraju, prenosi DPA, ističući pritom da su naučnici te evropske instituciju sarađivali s Rusijom i za vrijeme hladnog rata.
Beate Hajneman, direktorica odjela za fiziku čestica u njemačkom istraživačkom centru Electron Synchrotron u Hamburgu, rekla je za DPA da će povlačenje Rusije imati brojne negativne posljedice.
"To ne znači da će neka istraživanja zbog prekida saradnje biti nemoguća, ali biti će puno teže i sporije, bit će kašnjenja", rekla je.
CERN, utemeljen na vrhuncu hladnog rata 1954., jedna je od najvažnijih istraživačkih institucija za fiziku čestica i dom je najsnažnijeg ubrzivača čestica na svijetu.
Na istraživanjima u CERN-u radi više hiljada naučnika iz cijelog svijeta, a u junu je ovaj centar odlučio prekinuti sporazume o saradnji s Rusijom i Bjelorusijom zbog rata u Ukrajini. Petogodišnji sporazum s Bjelorusijom je istekao 27. juna, a s Rusijom istječe 30. novembra.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.