BEOGRAD, ZAGREB – Predsjednik Francuske Emanuel Makron boravio je prošle sedmice u posjeti Srbiji, a tom prilikom sa zvaničnim Beogradom dogovorio je da će Srbija od Francuske kupiti nekoliko vojnih aviona Rafal.
Nešto prije Srbije, u nabavku iste vojne opreme išla je i Hrvatska kojoj je dosad isporučeno već šest Rafala, a do kraja ove godine trebaju još dva, a u idućoj još četiri ova borbena aviona.
Ovo je bio povod da o ovom vojnom naoružanju govori brigadni general Davor Tretinjak, načelnik Sektora za naoružanje i opremu Ministarstva odbrane Hrvatske.
On je govoreći za Dnevnik HTV-a, kazao da se Rafali koje je kupila Hrvatska bitno razlikuju od onih koje je kupila Srbija.
Odmah na početku, Tretinjak je kao ključ izdvojio to što Srbija nije članica NATO-a, a s obzirom na takav status, ni avioni koje je dobila nisu isti kao kada bi bila član ove alijanse.
Pojasnio je da se radi o "posebnoj navigacijskoj komunikacijskoj opremi, podatkovnim taktičkim linkovima i posebnom naoružanju koje koriste NATO članice u borbenim operacijama".
"Pristup tim aplikacijama koje su na našem Rafalu, imaju samo NATO članice ili uz posebno odobrenje većine članice NATO-a, ili posebno odobrenje američke vlade. Da bi to se ovako malo slikovitije shvatilo, ja ću vam reći da ja imam iPhone, znači da bi ga koristio u potpunoj konfiguraciji, moram imati sve na njemu dostupne aplikacije. Ja imam dostupne na svom iPhone-u sve dostupne aplikacije jer sam članica NATO-a. Međutim vi, vi ste naručili novi takav iPhone, ali nemate dostupnost tih aplikacija jer niste članica NATO-a", rekao je Tretinjak.
Dalje je kazao da Srbija neće dobiti avione s punim naoružanjem.
" Po sadašnjem ugovoru Srbija neće avione dobiti s punim naoružanjem", naveo je.
Na pitanje kada Srbija može očekivati da avioni postignu punu borbenu spremnost, dodao je:
"To je teško reći, otprilike 200-250 aviona se radi koji su već naručeni. Pretpostavljam da je isporuka između 2028. i 2030. godine".
Pojasnio je i da ugovori koje je Hrvatska sklopila sa Francuskom nisu isti kao onaj što je potpisala Srbija.
"Hrvatska je na jedan drugi način sklopila četiri ugovora, znači u 'total package-u' odnosno u cjelokupnoj ponudi koja uključuje i obuku i dodatno naoružanje s posebnim tvrtkama proizvođačima naoružanja kao i krovni sporazum na razini Vlada Francuske i Republike Hrvatske koji garantuje isporuku Hrvatskoj Rafalea F3R u potpuno istoj konfiguraciji i bez ikakvih ograničenja. Naš ugovor je bio težak nešto ispod milijarde", pojasnio je on.
S druge strane, iz Srbije su stigle informacija da su ugovori o nabavci Rafala bili "teški" 2,7 milijadi evra, s tim da je ključna razlika to što je Srbija naručila potpuno nove avione, dok Hrvatski to nisu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.