Novi Sad iz godine u godinu, prema podacima relevantnih institucija i ustanova koje se bave turizmom, bilježi porast broja domaćih i stranih turista, a jedna od novina u turističkom sadržaju može se vidjeti na fasadama u pješačkoj zoni grada – QR kodovi putem kojih se mogu saznati istorijski podaci o zgradama i ulici u kojoj se objekat nalazi.
Ova obilježja postavljena su u sklopu projekta obilježavanja znamenitih objekata, pa se uz pomoć mobilnog telefona skeniranjem QR koda može otvoriti internet link koji će korisnika odvesti u istoriju Novog Sada koja je do sada bila poznata uglavnom samo istoričarima grada, piše Anadolu Agency.
Inicijator ovog projekta je Udruženje građana "Društvo za tradiciju – Stari hrast" iz Novog Sada koje je još 2017. godine podnijelo prijedlog za saradnju u okviru projekta "Mobilni pristup znamenitim zgradama putem QR kodova", a najveću pomoć u kreiranju sadržaja pružio je Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Novog Sada koji je udruženju, osim informacija, omogućio pristup istorijskoj građi, fotografijama i dokumentaciji o zgradama iz ranijeg perioda.
Direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture Siniša Jokić kaže za AA da su sve zgrade u dve centralne gradske ulice, Zmaj Jovinoj i Dunavskoj, označene QR kodom, a informacije o objektima mogu se naći na srpskom i engleskom jeziku.
"Da nije dostupna na engleskom jeziku, aplikacija ne bi imala smisla. Međutim, trebalo bi proširiti opcije, tako da istorijat bude dostupan i na nemačkom, kineskom i ruskom, pošto iz tih zemalja dolazi najviše turista", navodi Jokić.
Aplikacija ne sadrži samo istorijat objekata, već ga stavlja u istorijski kontekst, šta se zbivalo u određenom vremenu, ali i ko je boravio u tom objektu od poznatih ličnosti.
Kako navodi Jokić, ova akcija uskoro će se proširiti i na druge ulice u centru grada, a bogata istorija tih ulica može biti zanimljiva ne samo turistima, već i samim Novosađanima.
"Sve ulice koje će biti obuhvaćene projektom označavanja QR kodovima postojale su od Povelje o elibertaciji Marije Terezije 1748. godine. Ipak, objekti u tim ulicama ne datiraju iz tog perioda jer je veći deo Novog Sada srušen tokom bombardovanja 1849. godine s Petrovaradinske tvrđave, pa su sadašnji objekti građeni nakon 1853. godine. Novi Sad je do bombradovanja bio više u orijentalnom stilu, ali imao je i više baroknog u sebi. A ti podaci mogu se pronaći i preko QR kodova na objektima u centru", objašnjava Siniša Jokić.
Zahvaljujući ovoj aplikaciji, kako dodaje, ova šetnja po starim gradskim ulicama, zahvaljujući savremenim tehnologijama, može da se pretvori i u hod kroz istoriju Novog Sada.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.