Internet

Djed Mraz krenuo na put oko svijeta da podijeli poklone, pratite ga

Djed Mraz krenuo na put oko svijeta da podijeli poklone, pratite ga
Djed Mraz krenuo na put oko svijeta da podijeli poklone, pratite ga

Djed Mraz počeo je turneju oko svijeta kako bi pod božićnim jelkama ostavio darove, a trenutno se nalazi iznad Šangaja u Kini, saopšteno je iz Komandnog štaba sjevernoameričke vazdušne i svemirske odbrane (NORAD) koje Djeda prati svojim radarskim sistemom.

Djedu Mrazu treba 24 sata da obiđe cijeli svijet i posjeti svaku porodicu.

Nakon polaska s južnog Pacifika, sanke Djeda Mraza najprije su primjećene nad Novim Zelandom i Australijom. Potom se uputio prema Aziji, odakle će krenuti za Bliski istok, Evropu, Afriku te Sjevernu i Južnu Ameriku.

Američka protivvazdušna odbrana vrlo je ozbiljna služba zadužena za zaštitu SAD-a i Kanade i opažanje vazdušnih napada i lansiranja nuklearnih projektila. No kao i svake godine od 1955., njeni se moćni radari i sateliti koriste i u "prave" svrhe.

Suprotno tajnovitosti koja ga okružuje, NORAD se čak upustio i u objašnjenje toga kako zna gdje se Djed Mraz nalazi svakog trenutka. Riječ je o tome da "crveni i sjajni nos soba Rudolfa šalje infracrveni signal koji hvataju naši sateliti i tako ga lociraju".

NORAD-ov angažman oko Djeda Mraza počeo je 1955. kada se u reklami robne kući Sears, Roebuck & Co djecu pozvalo da ga direktno nazovu na određeni broj telefona.

Broj u reklami je, međutim, sadržavao i jedan pogrešno napisan broj. Umjesto broja privatnog Djedovog telefona djeca su tako dobila broj Kontinentalne komande vazdušne obrane, prethodnika NORAD-a.

"Svaki poziv na taj broj obično je bio od funkcionera, ministra odbrane pa i predsjednika", rekla je Stacey Knott, zamjenica komandanta u NORAD-u.

Kada je na Badnju veče nazvalo prvo dijete na dužnosti je bio pukovnik Harry Shoup.

"Tanki glas jedne djevojčice upitao je 'Je li to Djed Mraz?'", objasnila je Knott. "Pukovnik Shoup je pomislio da se neko s njime šali, ali je odmah porazgovarao s majkom djevojčice i shvatio što se događa".

Shoup je potom svom osoblju naložio da na radaru provjere ima li znakova Djeda Mraza i prenesu informaciju djeci te je tako tradicija rođena.

Prošle je godine NORAD odgovorio na više od 114.000 telefonskih poziva. Može ga se pratiti i putem Twittera, Facebooka i e-mailova NORAD-a. Posebnu internetsku stranicu za tu namjenu posjetilo je 22 miliona ljudi. Djeca najčešće pitaju jesu li na popisu dobre ili zločeste djece i što je potrebno da se posvoji jedan od Djedovih sjevernih jelena.

A obavještajci ne bi bili to što jesu da nisu pokušali saznati na koji način Djed uspije obići cijeli svijet i posjetiti svako dijete u samo 24 sata.

Zaključili su da Djed Mraz leti brzinom zvjezdane svjetlosti i da mu vrijeme prolazi sporije nego običnim ljudima. "Njegov obilazak nama možda traje samo 24 sata, ali Djedu Mrazu može trajati danima, tjednima, čak i mjesecima", zbog čega i može tako brzo obaviti svoju zadaću, objašnjava NORAD.

Djda Mraza možete da pratite na ovom LINKU:
 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije