Izložba radova akademske slikarke Danijele Mihić pod nazivom "Identitet svakodnevnice" trebalo bi da bude otvorena večeras, sa početkom u 19 časova, u Studentskom kulturnom centru (SKC) Univerziteta u Banjaluci.
Izložba je rezultat jednogodišnjeg rada mlade umjetnice na master studijama, koja je kroz različite medije, poput slikarstva, crteža, animacije i instalacije, istraživala svakodnevne identitete - kako lične, tako i kolektivne.
"Svaki rad je dio priče o tome kako oblikujemo i doživljavamo stvarnost kroz promjene, kostime i uloge koje svakodnevno preuzimamo. Izložba otvara izlagačku sezonu Studentskog kulturnog centra i svečano će biti otvorena večeras, na Dan Univerziteta u Banjaluci", rekla je Danijela Mihić na početku razgovora za "Nezavisne".
Mihićeva diplomu slikarstva nosi s Akademije umjetnosti Univerziteta u Banjaluci, a do sada je imala više kolektivnih i samostalnih izložbi, a više o izložbi "Identitet svakodnevnice", stvarima koje je podstiču na promišljanje i stvaranje te o novoosnovanom Studentskom kulturnom centru u Banjaluci govorila u intervjuu za naš list.
NN: Na Vašim dosadašnjim likovnim radovima imali smo priliku da vidimo scene sa starih fotografija, kao i seriju autoportreta i nekolicinu portreta. Kakvi radovi će se ovaj put naći pred publikom, koje su njihove specifičnosti?
MIHIĆ: Ova izložba donosi nešto drugačiji pristup, ali i dalje zadržava fokus na identitetu, koji je prisutan i u mojim ranijim radovima. Ovog puta publika će vidjeti radove koji se bave svakodnevnim životom, ali kroz slojevitost identiteta - bilo kroz kostime, šminku ili uloge koje preuzimamo u različitim situacijama. U radovima kombinujem tradicionalne tehnike, poput slikarstva i crteža, sa animacijom i instalacijom. Prikazaću uglavnom autoportrete i ženske portrete, a svi će oni biti predstavljeni u različitim ulogama, koristeći šminku i perike kako bih dodatno naglasila promjene identiteta. Zanimljivo mi je posmatrati tu transformaciju modela, ali isto tako je likovno izazovno slikati našminkano lice uz periku i kostime, jer je potrebno doći do suštinskog karaktera osobe koja je "zamaskirana".
NN: Hoće li biti izloženo nešto od skulptura ili animacija? Kakva djela će publika imati priliku da vidi?
MIHIĆ: Izložba uključuje instalaciju "Cirkus", koja je direktna referenca na rad američkog umjetnika Kaldera. Instalacija je osmišljena kao rasklopiva struktura, kreirana u saradnji sa studentima arhitekture Anastasijom Šarenac i Aleksandrom Marićem. Pored instalacije, biće prikazana i animacija "Cirkus", a zamisao je da publika ima priliku da vidi lutke koje sam koristila u samoj animaciji.
NN: Naziv izložbe je "Identitet svakodnevnice". Šta je zapravo za Vas identitet naše svakodnevnice, postoji li individualnost u ovom "instant" dobu?
MIHIĆ: Tempo života i pritisak koji se nameće konstantno najbliže sam prikazala u radu "Ništa me više ne zabavlja", s izrazom lica koji odražava umor i dosadu, jer je sve to postalo opterećenje. Smatram da se s vremena na vrijeme treba da se poigramo sa stvarnošću, jer je život zaista poput cirkusa. Kao i u cirkusu, dešava se nekoliko stvari odjednom, ali iz nekog čudnog razloga, sve to i dalje funkcioniše u tom haosu. Možda zato i pronalazim konekciju između lutkarstva i slikarstva. U oba slučaja, stvaram identitete kojima dodjeljujem uloge koje primjećujem svakodnevno.
NN: Šta Vas pokreće da stvarate, kako nastaju nova djela? Šta zapravo želite da iznesete na scenu?
MIHIĆ: Inspiraciju pronalazim u različitim izvorima, kao što su filmovi, muzika, knjige i istraživanje drugih umjetnika. Mislim da je veoma važno, posebno u periodu studiranja, da se istražuju različiti umjetnici i prati umjetnička scena, kao i povezivanje sa studentima sa drugih fakulteta. Za mene je značajno to što sam na instalaciji radila sa studentima arhitekture, jer oni donose tačnost i preciznost u realizaciju ideja. Interesantno je kako se prepliću njihovo i moje iskustvo. Takođe, odlazak u muzeje i posjete izložbama su takođe bitan faktor u pronalasku inspiracije. Na primjer, Brojgelova slika "Dječije igre" ostavila je veliki utisak na mene i sigurno je imala uticaj na moj sadašnji rad.
NN: U Vašim radovima imali smo priliku da vidimo scene iz nekih "prošlih" vremena. Koliko su sadašnje vrijeme i naša geografska lokacija podsticajni i inspirativni kada je riječ o likovnom stvaralaštvu?
MIHIĆ: Bez sumnje, uloge u mojim radovima inspirisane su današnjim društvom i životom, a u njima se može pronaći i doza podsmijeha. Tokom procesa stvaranja, često se izolujem od sredine, ali je neminovno da se s vremena na vrijeme suočavam s njom. Sredina me, u neku ruku, i zabavlja i brine. Međutim, lakše je kada imamo neki filter, kao što to radimo kroz umjetnost, koja nam pomaže da obradimo i razumijemo ono što nas okružuje.
NN: Ova izložba organizovana je u novoosnovanom Studentskom kulturnom centru u Banjaluci. Koliko su našem gradu dragocjena i neophodna nova izlagačka mjesta? Koliko je bitno da ovakav prostor postoji pri Univerzitetu?
MIHIĆ: Otvaranje Studnetskog kulturnog centra je veoma važno, jer je studentima potrebno da se upoznaju, druže i sarađuju sa kolegama iz različitih oblasti. Nova izlagačka mjesta su neophodna našem gradu, jer pružaju platformu za kreativnost i razmjenu ideja. Projekcije studentskih filmova, animacija, predstave i izložbe predstavljaju značajan sadržaj ne samo za mlade stvaraoce, već i za širu publiku, čime se doprinosi kulturnom razvoju i zajedništvu u našem gradu.
NN: Kakvi su Vam planovi za budućnost u profesionalnom segmentu? Postoji li nešto što biste voljeli da ostvarite?
MIHIĆ: Ono što bih željela ostvariti u budućnosti, proizašlo je iz pozitivnog iskustva tokom master studija. Planiram da se više posvetim saradnji sa drugim umjetnicima kroz zajedničke projekte, koji bi mogli rezultirati grupnim izložbama. Ovaj oblik kolektivnog stvaralaštva smatram veoma inspirativnim i vjerujem da može doprinijeti bogatstvu umjetničkog izraza. Naravno, nastaviću da radim na svojim projektima i da istražujem različite medije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.