Vizuelna umjetnost

Sportsko-umjetnički identitet srpskog naroda pred Banjalučanima

Sportsko-umjetnički identitet srpskog naroda pred Banjalučanima
Foto: Nemanja Mićević | Sportsko-umjetnički identitet srpskog naroda pred Banjalučanima

BANJALUKA - Izložba "Sport u umetnosti. Umetnost sporta." nastala u saradnji Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske (MSU RS), Galerije Matice srpske i Muzeja Jugoslavije otvorena je u četvrtak naveče u Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske u Banjaluci.

Izložba je prvobitno prikazana u Kulturnom centru Srbije u Parizu uoči 33. Olimpijskih igara u Parizu, a broji 44 umjetnička predmeta nastala u periodu od 1858. do 2018. godine.

"Održavanje Olimpijskih igara u Parizu, gradu umetnosti, podstaklo nas je da u kolekcijama srpskih muzeja tragamo za umetničkim delima sa predstavom sporta i sportskih aktivnosti, kao i da kroz odabrane muzejske predmete prikažemo jedan mogući pogled na sportsko-umetnički identitet srpskog naroda", izjavila je Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica Galerije Matice srpske.

Na izložbi su prikazana djela iz kolekcija Galerije Matice srpske, MSU RS, Muzeja savremene umjetnosti u Beogradu, Galerije slika "Sava Šumanović" u Šidu, Galerije srpske akademije nauka i umjetnosti i Kuće legata u Beogradu.

"Imali smo priliku da ovu izložbu predstavimo neposredno pred otvaranje tog velikog sportskog događaja i ovo je bio povod da se okupimo i istražujemo naše kolekcije i zbirke, te da vidimo koliko se umjetnici bave sportom i koliko su slike sporta prisutne u našim fundusima", rekla je Sarita Vujković, direktorica Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske.

Neke od radova prikazanih na ovoj izložbi potpisuju umjetnici Sava Šumanović, Ivan Radović, Petar Dobrović, Ivan Tabaković, Steva Todorović, Petar Omčikus, Dušan Todorović, Bojan Bem, Uroš Đurić i Tomislav Peternek.

"Najstarija predstava sporta na čuvenoj slici 'Prvo srpsko gimnastičko društvo' iz 1858. slika je Stevana Todorovića iz kolekcije Narodnog muzeja Srbije, koju, nažalost, nismo mogli da prenesemo ni u Pariz, a ni ovde u Banjaluku, ali smo je uz pomoć modernih tehnologija oživeli i kroz medij novih tehnologija predstavili na ovoj izložbi", navela je Palkovljević Bugarski.

Osim likovnih djela, izložbu čine predmeti, sportski rekviziti, medalje i fotografije iz kolekcije Muzeja Jugoslavije, koji svjedoče o učešću srpskih i jugoslovenskih sportista na dosadašnjim Olimpijskim igrama i organizaciji najvećih sportskih manifestacija u ondašnjoj državi.

"Osnovna zamisao ove izložbe jeste da se odabirom predmeta iz muzejskih ustanova predstavi prisutnost sportskih tema na delima stvaralaca različitog umetničkog izraza. Posmatrajući sport kroz prizmu umetnosti ovde večeras slobodno možemo reći da su pripremom ove izložbe muzejske ustanove oformile autentičnu muzejsku reprezentaciju", rekla je Neda Knežević, direktorica Muzeja Jugoslavije.

Odabir predmeta sačinili su kustosi Nikola Ivanović iz Galerije Matice srpske i Radovan Cukić iz Muzeja Jugoslavije, a vizuelni identitet uradio je Nemanja Mićević iz MSU RS.

"Muzejske ustanove su na jedinstven način odabirom raznorodnih muzejskih predmeta pokušale da vizuelnim jezikom izložbe kroz umetnost pokažu sport, njegovu važnost, inspirativnost, prisutnost u evropskoj civilizaciji od antičkog doba do danas i njegov značaj u savremenom trenutku", izjavila je Palkovljević Bugarski.

Ona je dodala da su uz pomoć ove izložbe svjetskoj publici predstavljeni reprezentativni primjeri srpske likovne umjetnosti, te da su nastojali da ukažu na neraskidivu vezu umjetnosti i sporta.

"Ova izložba spaja dvije discipline koje nam možda djeluju različito. Sport i umjetnost predstavljaju posebne načine izražavanja ljudskog duha i kreativnosti, svaki rad i eksponat na ovoj postavci svjedoče ovoj uzajamnoj vezi i nude nam priliku da sagledamo sport ne samo kao fizičku aktivnost, nego i kao inspiraciju za stvaranje umjetničkih djela", rekla je Željka Stojičić, ministarka prosvjete i kulture Republike Srpske.

Među odabranim radovima predstavljeni su i plakati iz mape "Art and Sports" koje potpisuju neki od najznačajnijih svjetskih umjetnika, poput Henrija Mura, Endija Vorhola, Saja Tvomblija, Mikelanđela Pistoleta, Gotfrida Helnvajna, Džejmsa Rozenkvista i drugi.

"Plakati su dio jedne interesantne zbirke, koju MSU RS baštini i koja je povezala značajne umjetnike svijeta koji su se uključili u izradu te legendarne mape. Time se daje još jedna značajna nit priče ove izložbe, jer su plakati nastali tokom Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu, a ove godine obilježavamo 40 godina od tog najznačajnijeg sportskog događaja bivše Jugoslavije", izjavila je Sarita Vujković.

Izložba "Sport u umetnosti. Umetnost sporta." je još jedan od načina na koji MSU RS nastoji da proširi svoje programske aktivnosti, te su počasni gosti izložbe bili članovi RK i KK Borac, čiji se članovi nalaze i na fotografijama Uroša Đurića koje su uvrštene u ovu izložbu.

"Ovo je bio povod da se posvetimo i posebnoj publici koju smo pozvali ovo veče, a naročito želim da zahvalim divnim djevojčicama koje su polaznice Ženske košarkaške akademije i buduće sportistkinje koje ćemo pratiti, gledati i za njih navijati", zaključila je Sarita Vujković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije