Književnost

Zbog novosadske tragedije skraćene i "Dučićeve večeri poezije"

Zbog novosadske tragedije skraćene i "Dučićeve večeri poezije"
Foto: Vesna Duka | Zbog novosadske tragedije skraćene i "Dučićeve večeri poezije"

TREBINJE - Svečana akademija u okviru manifestacije "Dučićeve večeri poezije", koja je trebalo da bude održana u subotu veče, odgođena je za nedelju veče zbog Dana žalosti povodom tragedije u Novom Sadu.

Zbog toga se u Kulturnom centru Trebinje u nedelju veče od 18 časova objedinjuje Pjesničko veče sa Svečanom akademijom, gdje će u prvom dijelu govoriti pjesnici, nakon čega slijedi akademija sa izmijenjenim scenarijem prilagođenim tragičnom događaju u Novom Sadu, najavili su organizatori.

U okviru "Dučićevih večeri poezije", u nedelju je u Narodnoj biblioteci Trebinje održana promocija "Književnih novena", časopisa Udruženja književnika Srbije, a na promociji su  govorili predsjednik Udruženja književnika Srbije Miloš Janković, glavni i odgovorni urednik časopisa Bratislav Milanović i rukovodilac Tribine Udruženja književnika Srbije Vidak Maslovarić.

Bratislav Milanović, glavni i odgovorni urednik časopisa, podsjetio je da su "Književne novine" najstariji srpski književni list, a u ovom trenutku, nažalost, i jedini književni list koji izlazi na srpskom prostoru.

“Prošle godine smo proslavili 75 godina postojanja ovog lista, koji je od velikog značaja za našu književnost, pa smo tim povodom novine digitalizovali, sva izdanja od 17. februara 1948. godine kada je izašao prvi broj, pa sve do maja ove godine. Oni koji su zainteresovani da se upoznaju sa književnim životom Jugoslavije, od 1948. godine pa do njenog raspada, ali i sa književnim životom Srbije - mogu onlajn pronaći sva izdanja", kazao je Milanović.

Napominje i to da su saradnici novina naši pisci, ali i oni iz drugih jezika i kultura Evrope i svijeta, ted a Književne novine izlaze jednom mjesečno, afirmišući književno stvaralaštvo svih žanrova i književnih oblika.

”'Književne novine' su nekada izlazile u tiražu od 15.000 primeraka i najslavnija imena naše književnosti su objavljivala u njima – Ivo Andrić, Meša Selimović, Branko Ćopić, Desanka Maksimović, Isidora Sekulić, Vasko Popa, Duško Trifunović i mnogi drugi“, dodaje na kraju.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije