Tržište

Živa pronađena u konzerviranoj tunjevini

Živa pronađena u konzerviranoj tunjevini
Foto: Pexels/Ilustracija | Živa pronađena u konzerviranoj tunjevini

Toksični metal živa pronađen je u konzerviranoj tunjevini kupljenoj u Britaniji, Francuskoj, Italiji, Španiji i Njemačkoj, piše "Dejli mejl".

Testovima je utvrđeno da je u gotovo svih 150 testiranih konzervi pronađena živa.

Izloženost živi može da dovede do oštećenja u razvoju mozga, na plućima i vezuje se za neke oblike bolesti raka.

Istraživači kažu da je ovo ogroman rizik za javno zdravlje i apeluju na vlade da preduzmu hitne mjere.

Karin Žakmart, izvršni direktor organizacije za prava potrošača "Fudvoč Frans", koja je učestvovala u istraživanju, rekla je da se ovo važno pitanje i veliki problem ne razmatra ozbiljno, prenosi Srna.

Prema sadašnjem zakonu EU i Britanije, ograničenje količine žive u tuni je jedan miligram na kilogram i 0,3 miligrama na kilogram za druge ribe kao što je bakalar.

"Fudvoč" i nevladina organizacija "Blum" iz Pariza otkrili su da svih 148 testiranih konzervi sadrži živu, od kojih je nekih 57 odsto premašilo granicu od 0,3 miligrama po kilogramu.

U jednoj konzervi kupljenoj u Parizu u supermarketu "Kerfur siti" utvrđena je količina žive od 3,9 miligrama na kilogram, što je 13 puta više nego što je dozvoljeno.

"Blum" i "Fudvoč" apelovali su na zemlje Evrope da aktiviraju zaštitnu klauzulu kako bi spriječili prodaju i promociju proizvoda u kojima je premašena dozvoljena količina žive.

Oni su, takođe, pozvali vlade da uklone sve proizvode sa tunom iz školskih menzi, obdaništa, bolnica, domova za stara lica i porodilišta.

Otprilike četiri petine žive unesene u atmosferu aktivnostima prirode ili čovjeka, kao što je sagorijevanje uglja, završava u okeanu gdje se dio pretvara u otrovno jedinjenje poznato kao metil-živa.

Metil-živa se probija kroz lanac ishrane i akumulira se u vrhunskim predatorima u visokim koncentracijama.

Kako su tuna i druge grabljivice ili dugovječne vrste poput ajkula ili sabljarke na višem nivou u lancu ishrane, jedu manje vrste ribe i vremenom akumuliraju više žive.

Izloženost metil-živi može oštetiti bubrege i nervni sistem, izazvati probleme sa vidom i povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti.

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, trudnice i djeca su posebno osjetljivi na visoke nivoe metil-žive.

Studije su otkrile da su neki oblici žive u visokim dozama pokrenuli razvoj nekoliko vrsta tumora kod pacova i miševa.

Zasad nema podataka o povezanosti izloženosti živi sa bolestima raka, ali su dostupni podaci ograničeni.

Živa se prirodno nakuplja u ribama, školjkama i životinjama koje jedu ribu, a viši nivoi se nalaze u ribama na vrhu lanca ishrane, uključujući marlina, ajkule i sabljarke.

Drugi izvori mogu biti zubne plombe.

Previše izlaganja živi može oštetiti mozak, srce, bubrege, pluća i imuni sistem.

Ako je živa u krvotoku nerođenih beba ili male djece, može da naškodi njihovom nervnom sistemu, čineći ih manje sposobnim da razmišljaju i uče.

Simptomi trovanja živom mogu uključivati loš periferni vid, nedostatak koordinacije, probleme u govoru, sluhu ili ravnoteži, slabost mišića, kao i osjećaj bockanja ili trnjenja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije