U turizmu Hrvatske i dalje preovladavaju strani radnici iz BiH, Srbije i Sjeverne Makedonije, ali u porastu je broj radnika iz Nepala, Indije, Filipina i drugih azijskih zemalja.
Prema riječima Marine Cvitić iz Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije, taj trend će se nastaviti jer mnogi radnici iz dalekih zemalja traže pomoć i savjet, posebno u vezi sa zdravstvenom zaštitom.
Prošle godine bilo je 45.868 stranih radnika, dok je samo u prvih devet mjeseci ove godine taj broj premašio 48.000, a najviše ih radi kao pomoćno osoblje u hotelima i restoranima, kao dostavljači hrane, serviri i sobari.
"Stranaca je najviše u građevini, ali u turizmu i dalje dominiraju sezonci iz BiH, Srbije i Makedonije. Vjerovatno su radnici iz Azije dostigli 30 odsto u turizmu, možda je svaki treći strani radnik iz tih zemalja" izjavila je Cvitić.
Strani radnici u turizmu zarađuju oko 900 do 1.000 evra mjesečno za pomoćne poslove, dok složeniji poslovi poput kuvara mogu donijeti i do 1.500 evra.
Ipak, mnogi radnici iz azijskih zemalja dolaze bez ikakvog iskustva, pa su izazovi sa ovim radnicima znatno veći.
"Bez tih radnika ne bismo mogli, ali neki dolaze bez osnovnog znanja engleskog jezika, pa čak i bez iskustva. Bilo je slučajeva gdje radnici nisu znali koristiti osnovne aparate" rekla je Cvitić.
Petar Lovrić, dopredsjednik Koordinacije Udruženja za zapošljavanje, dodaje da je turizam u Hrvatskoj znatno povećao broj stranih radnika, naročito iz Azije, a integracija je i dalje izazov.
"Neki poslodavci nisu spremni za rad sa radnicima iz različitih kultura, što može voditi nesporazumima. Integracija podrazumijeva omogućavanje hrane, smještaja i prostora za vjerske običaje, ali i edukaciju poslodavaca" zaključuje Lovrić, navodi "Večernji", a prenosi "Telegraf".
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.