Firma slavnog tvorca ČetGPT-a (ChatGPT) sada sarađuje s vladinim podizvođačem Carahsoft koji pomaže tech kompanijama da ponude softvere Pentagonu.
Ali, firma Carahsoft je zbog svojih poslovnih praksi bila i pod istragom FBI, a i upotreba vještačke inteligencije u vojsci je još prilično klizavo i nerasvijetljeno područje.
Ranije ove godine OpenAI je tiho iz svojih pravila korišćenja uklonio zabrane korišćenja proizvoda firme za “vojsku i ratovanje”. Izvršni direktor Sem Altmen (Sam Altman) i njegovi menadžeri otvorili su vrata kompanije projektima za odbrambenu industriju. Otada je kompanija otvorila saradnju s Carahsoft-om, vladinim podizvođačem nedavno optuženim za namještanje cijena ugovora za Ministarstvo odbrane.
Carahsoft je na svojim internet stranicama OpenAI dodao u program takozvanog “vođenja ugovora” s Ministarstvom odbrane, naziva CHESS. To je metoda koju koristi vlada za kupovinu usluga od privatnih kompanija brzo i bez prevelikog administrativnog tereta. Carahsoft-u omogućava da brzo pruža tehnološke usluge Pentagonu s duge liste tehnoloških kompanija. Na njoj se nalaze i Gugl (Google), Majkrosoft (Microsoft) i HP. Vojska CHESS opisuje kao “primarni izvor vojske za komercijalni IT”. On pojednostavljuje korišćenje tehnologija bez potrebe za dodatnim pregovorima ili birokratskim procesima.
Otvorena pitanja oko korišćenja AI u vojsci
OpenAI je potvrdio kako je dodat CHESS-u još u maju, nedugo nakon početka saradnje s Carahsoft-om. Dosad firma nije sarađivala s Ministarstvom odbrane putem ovog programa. Ali, Carahsoft joj je pomogao da dobije neke druge ugovore s vladom. Tokom prošle godine, Carahsoft je prodao licence za ČetGPT u vrijednosti od ukupno 108.000 dolara agenciji NASA. I 70.000 dolara neimenovanih licenci OpenAI Nacionalnoj umetničkoj galeriji, stoji u spisima koje je analizirao Forbes. U septembru je firma potpisala ugovor vrijedan 100.000 dolara s američkim Ministarstvom poljoprivrede. Ugovor je za pristup nekoliko AI platformi za velike jezičke modele, ali nisu imenovali o kojima se radi.
Dodavanje OpenAI na popis dobavljača otvara vrata jednostavnom poslovanju s Ministarstvom odbrane. Ali, događa se u trenutku kada su sve glasnija pitanja ne samo o korišćenju vještačke inteligencije u vojsci. Već i o poslovnim praksama samog Carahsoft-a.
Od svog osnivanja 2004. godine, Carahsoft je postao jedan od najprofitabilnijih vladinih tech podizvođača. Ponaša se kao veza između nekih od najvećih tech kompanija svijeta i vladinih kancelarija na lokalnom ili saveznom nivou. Firma je pomogla tim kancelarijama da koriste proizvode firmi poput Amazona, Gugla ili Sejlsforsa (Saleforce). Na čelu joj je osnivač i milijarder Kreg Abod (Craig Abod), a kompanija opslužuje gotovo sve grane savezne vlade.
Ipak, daleko najveći klijent im je upravo Pentagon. Službeni vladini dokumenti pokazuju da je firma u posljednjih 18 godina samo od Ministarstva odbrane dobila ugovore u vrijednosti od 5,63 milijarde dolara. Sljedeći najveći klijent je Ministarstvo zdravstva, s ugovorima u vrijednosti od 1,47 milijardi dolara. Kompanija takođe sklapa tech ugovore s lokalnim vlastima i agencijama na nivou saveznih država. Ne postoje podaci koji bi ilustrovali veličinu tog biznisa. Carahsoft se nalazi na 45. mjestu Forbes liste najvećih kompanija u Americi koje nisu izašle na berzu. Prošle je godine ostvarila oko 16 milijardi dolara prihoda.
Ozbiljne optužbe
Ipak, firma je prošlog mjeseca završila na naslovnim stranama medija – i to ne na dobar način – kada je u njihove kancelarije upao FBI iz neobjavljenih razloga, piše u izvještajima. Iz Carahsoft-a su u tom trenutku izjavili da sarađuju u istrazi koja se ticala “kompanije s kojom je Carahsoft sarađivao u prošlosti”. Blumberg je takođe izvijestio da je vlada tužila Carahsoft zbog navodne zavjere sa SAP-om za namještanje ugovora zbog čega su previše naplaćivali Ministarstvu odbrane. Carahsoft još nije komentarisao slučaj, a pravni spisi još su zapečaćeni.
Ovo nije prvi put da je Carahsoft pod lupom pravnog sistema. Godine 2015. firma je, zajedno s kompanijom za klaud WMWare, pristala da plati kaznu od 75 miliona dolara za rješavanje optužbi da je previše naplaćivala vladi. Nisu priznali krivicu.
OpenAI je počeo da radi na svojim vezama s Pentagonom krajem prošle godine, kada je uložio 200.000 dolara za lobiranje u Ministarstvima odbrane i nacionalne sigurnosti, izvijestio je tada Forbes. Firma takođe radi s američkom vojskom na razvijanju alata koji automatski mogu popravljati ranjivosti sistema i sprečavati sajber napade, piše Blumberg.
Udvaranje vladinim agencijama
Uz rad u odbrani, čini se da OpenAI aktivno obilazi vladine agencije kroz događaje i vebinare u čijoj organizaciji pomaže Carahsoft. U maju je OpenAI održao vebinar u kojemu je službenicima na lokalnom i nivou saveznih država pokazao kako koristiti ČetGPT za poboljšanje produktivnosti zaposlenih.
U demonstraciji objavljenoj na internet stranicama Carahsoft-a, čelnik prodaje za vladu u OpenAI Felipe Milon (Felipe Millon) rekao je da modeli firme postaju sve inteligentniji, ustvrdivši da će nova generacija modela biti 100 puta sposobnija od modela koji danas čine temelj ČetGPT. Tokom demonstracije su zaposleni firme pokazivali da se modeli kompanije mogu koristiti za analizu podataka, prevode i pisanje prvih nacrta političkih memoranduma.
Čini se da se Carahsoft uključuje u AI industriju i preko drugih startapova. Scale AI, firma vrijedna 14 milijardi dolara koja pruža podatke i softvere za obučavanje AI modela, navedena je u Carahsoft-ovom CHESS ugovoru. Nekoliko AI startapova za Forbes kaže da i oni koriste Carahsoft kako bi počeli da sarađuju s vladom. Među njima je i startap Codeium za AI programiranje, kao i startap Thread AI za AI infrastrukturu i Resemble AI koji razvija alate za detekciju dipfejk audio snimaka.
Izvršni direktor Resemble AI, Zohaib Ahmed, kaže da je saradnja s Carahsoft-om počela prije oko tri mjeseca. Modele njegove firme već koriste tijela za sprovođenje zakona i obavještajne agencije u SAD-u, ali i u svijetu. Nada se da će veza s Carahsoft-om pomoći njegovoj kompaniji da dođe do više vladinih agencija.
“Startapovi obično imaju problema s dovođenjem svojih tehnologija u javni sektor”, kaže on za Forbes. “Ako kontaktirate bilo koju agenciju i spomenete Carahsoft, oni barem znaju o čemu i o kome pričate”.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.